Mutfak Temizliği İçin Bilmeniz Gereken Sırlar

Mutfak temizliğinde kullanılmaması gerekenler

Mutfak temizliği yapılması çok zor ve detay isteyen bir iştir. Aslında zor olmasından kasıt mutfak temizlik malzemelerinin yanlış seçimidir. Ve nasıl temizlenmesi gerektiğinin püf noktasının bilinmemesi sonucu oluşur.

Bu yazıyı eğer baştan sona okursanız mutfak temizleme ile ilgili tüm pratik bilgileri elde etmiş olacaksınız . Hem de bazı sorulan soruları aklınızdan çıkartarak mucize bir yol elde edeceksiniz. Ayrıca günümüzde yapılan bir yanlışı da gün yüzüne çıkartarak doğal mutfak temizliği nasıl yapılır gibi zor sorulara kolay yoldan cevap bulacaksınız .

İşte konumuzu içeren bazı başlıklar ve sorular ;

 • Mutfak temizliği ve düzeni nasıl olmalı ?
 • Mutfağımı ne sıklıkla temizlemeliyim ?
 • Bir mutfağı temizlemek ne kadar zaman alır  ?
 • Mutfak temizliğinde pratik bilgiler nelerdir ?
 • Mutfakta temizlik sırları !
 • Mutfak yağları nasıl temizlenir ?
 • Yapılan yanlış mutfak silme ve temizleme hataları ?
 • A’dan Z’ye Kapsamlı Mutfak Temizleme İpuçları 
 • En iyi mutfak temizlik ürünleri Neler ?
 • Kullanılan mutfak için temizlik malzemeleri doğal mı ?
 • Hızlı ve basit nasıl temizlik yapabilirim ?

Bu gibi soru ve başlıklar genelde ev hanımlarının düşüncelerinde yer almıştır. Dahası ve tüm ayrıntısı ile soru ve cevaplarına bu makalede yer veriyoruz. Göz korkutan bir görev olduğunu zannediyorsanız tek bir pratik yoldan çözümü olduğunu söylemek isteriz .

Izgaralar, dolaplar, ocaklar, fırınlar, davlumbaz, özel mutfak terekleri, yağ ve kirli tezgahlar ve bir çok alanı blog sayfamıza getirdik . Şimdi başlayalım ne yapalım ne yapmayalım ?

Mutfak Temizliği ve Düzeni Nasıl Yapılmalı ?

İnce bir detay ile başlamak gereklidir. Mutfağınızın temizlenmesinden önce düzene ihtiyacı vardır. Düzeni oluşturmak temizleme işinize yarayacağı gibi planlı bir sisteme ve sağlıklı yaşam içinde gereklidir.

Mutfak temizliği nasıl yapılır ? Mutfak temizliği nasıl olur gibi akılda kalacak bilgiler için okumaya devam edin. Tek tek tüm detayı her paragrafta vurgulayacağız.

Yenilen yemekler sonrası ve içilen içeceklerden sonra kaplar, çatallar,kaşıklar, ve dahası mutfak sembollerinin işareti ve yeridir. Bunları bıraktığınız yerlerin hep aynı yerde olması sizi şaşırtmaktan alıkoyacak ve zaman kazandıracaktır. 

Düşünmesi ve uygulaması gereken işlerden bir tanesi de mutfağın karmaşasını ve kullanmadığınız mutfak gereçlerini ortadan kaldırmanızdır. Çünkü göz karmaşasına neden olan kalabalık sizi mutfak temizliğinde yoracaktır.

Düzenlemek için ilk yapmanız gereken mutfakta çatal, bıçak, bardak,kaşık gibi küçük metalleri ayırt edin . Bunlardan hariç büyük tavalar ve artık gıdaları bir kenara çıkarın.

Mutfak Düzeni için İlk Yapılması Gerekenler

Temizlemeye giriş konumuz da artık mutfak gıdaları için bilgiler sunacağınız. Mutfağınızın düzeninin olması için çekmeceleri araç ve gereçlere bölmeniz gereklidir.

Çekmecelerin içerisinde bulunan metal kaşıklar, çatallar, varsa kuru gıdalar veya bardaklarınız olabildiğinden gruplara ayırmanız gerekiyor.

İçerisinde bulunan aynı türden malzemelerin bulunması hızlı bir düzen yapmamıza engel olarak işleri zorlaştırabilir. Ayrıca çekmeceden hariç evyenin üzerinde bulunan duvar kancaların olması, kulplu eşyaları asma da ve yer açmak için güzel bir fikirdir.

Mutfak evyesi ve Kancası
Mutfak Evyesi ve Kancası – Sol Mutfak Evyesi – Sağ Mutfak Kancası

Duvarlara kancalara en çok tavalar,baharat kapları , tencere ve türevlerini kolaylıkla asabilirsiniz.

Ayrıca mutfaktaki çekmece sayıları az ise, duvarların diğer bölümlerine kancalar ve raflar ekleyebilir veya ekletebilirsiniz. Böylelikle yeni raflar ve kancalar oluşturarak gereksiz eşya veya az kullandığınız malzemelerden kurtulmuş olursunuz .

Bir faydası daha olacak ki o da , evye üzerinde yer alan eşyaların kirlenmesini önleyip, karmaşayı azaltacaktır.

Mutfak düzenleme ipuçları sonrası, hızlı mutfak temizliğine adım atarak geçiş yapalım. Şimdi aşağıdaki paragraftan mutfak temizliği nasıl olur başlığına geçiş yaparak detaylara bakmanız özel bilgilere sahip olmanız anlamını taşır.

Mutfak Temizliği Nasıl Olur, Nasıl Yapılır ?

Mutfak temizliği nasıl olmalı, ince ayrıntıları nelerdir ? Derinlemesine mutfak temizliği nasıl olur, mutfak temizliği nasıl yapılır standart bir soru ama cevap umarız harika olacak. Mutfaklar evin en değerli alanı olduğunu söyleyerek, deniz de yer alan gemi gibi düşünebiliriz.

Eğer deniz olmazsa o gemi orada olmazdı. Gemi bozuk veya kırık olsa orada sağlıklı bir yolculuk yapılamaz ve yük taşınamazdı.

Veya geminin hataları veya ufak hataları yüzünden her şey alt üst olabilirdi.

Buradan yola çıkarak evimizin göz bebeği olan mutfaklar olmazsa bir ev diye hitap etmek yanlış olurdu. Ve ufak bir hatanın nelere yol açacağını görmek ve duymak istemezdik .

Bu nedenle en çok dikkat etmemiz gereken nokta mutfağımızın temizlenmesi olacaktır. Ama dikkat etmemiz gereken noktaları ve yanlış yapılan uygulamaları da anlatacağız .

Uygun olan bir temizleme sistemi olarak düşünen bir çok insanın yanlış kullandığı malzemelerden yola çıkarak kasıtsız işe koyulur.

Mesela bazı malzemeler vardır bunlardan uzak durulması ve kullanılmaması gerekmektedir.

 vardır . Bunları net olarak bildirelim ve zararlarını anlatalım .

Mutfak Temizliğinde kullanılmaması gereken malzemeler

Mutfak temizliğinde kullanılmaması gerekenler
Mutfak temizliğinde kullanılmaması gerekenler malzemeler
 • Bulaşık sabunu ve Deterjanı
 • Mutfak temizleyicisi
 • Cam temizleyici Deterjanları
 • Sirke
 • Amonyak Deterjan Türleri
 • Karbonat
 • Zemin temizleyici ürünler
 • Dezenfektan
 • Sıvı temizleme spreyleri
 • Çamaşır suyu

Peki bu ürünler ile mutfak temizliği yapılmıyor ise nedenleri nelerdir ? Daha önceki bir yazımız olan doğal temizlik ürünleri nedir adlı blog sayfamızda konuya yer vermiştik.

Bu neden ile kimyasalın zararını mutfağımıza taşımamız yanlış bir nedendir. Yukarıda saydığımız çoğu malzeme ile doğal mutfak temizliği yapılarak yanlış bir yol izleniyor.

Oysa ki onların zararları ortamı parlatmaz aksine hem zehirler hem de sağlığınıza olumsuz katkılara neden olur.

Kullanılan mutfak için temizlik malzemeleri doğal mı ? sorusunun yukarıdaki yöntemler ile aslında böyle bir şey olmadığını görmeniz için belirttik.

Ayrıca bir uyarı daha ;

Çamaşır suyunu asla mutfakta kullanmayın . Ve bazı ev hanımlarının en büyük hatası olan amonyak ve çeşitlerini içeren ürünler ile karıştırırlar. Bu daha tehlikeli olup zehirli bir gaz saçmasına neden olur .

Tüm kimya içeriği olan ürünleri, özellikle çocuklardan ve evcil hayvanlardan da uzak tutunuz. Mutfağınızın ahşap veya zemininde bu tür ürünlere yer vermeyin.

Bu nedenle mutfak temizliğinde ne kullanılır? Nelere dikkat edilmelidir ve mutfak temizliginde gereken malzemelere göz atarak ne ile yapılır sorusuna cevap verelim . İşte mutfak temizlik malzemeleri ;

Gördüğünüz gibi tüm mutfağı yıkamak ve temizlemek için yukarıda ki 4 temel malzemeye ihtiyacımız vardır . Süpürgenin ise sadece varsa halı ve tozları almada kullanılacağı açık ve gerçektir.

Bize en önemlisi greenway ürünün ( mutfak temizlik seti ) tüm mutfakta ihtiyaç duyulan temiz ve sağlıklı yaşamı pratik bir yol temizlemesi olduğudur.

Bu saydığımız ürünler ile mutfak yağları nasıl temizlenir ve tüm ince pratik bilgileri dahice ve mucize noktalarını tek tek daha aşağı başlıklar da anlatacağız.

Mutfak Temizliği Yaparken Sirke ve Karbonat Nerelerde Kullanılır ?

Sirke ve karbonat çok eskiden bellidir kullanılan bir yöntemdir. Ancak bu iki doğal malzeme tek başlarına asla bizlere yardımcı olamaz . Hem hazırlama da zamanınızı çalarken hem de fazladan maliyetli olurlar.

Nedeni ise hem bu doğal temizleme diye bilenen sirkeye,karbonata para öderken hemde yanında kullanacağınız kimyasal ürünlere para ödemenizdir. Ayrıca birçok yöntemi uygularken doğal maddenin yanında zehir saçan kimya ürününü kullanmanızın bir sağlıklı yönü olabilecek mi ?

Tabi ki hayır !

Ama bir ufak nokta paylaşmamızda fayda var . Sirke ve karbonatı sadece lavabo açmada  ve bir kaç teknikte ile kullanırsanız işe yarar.

Mutfak Lavaboları nasıl açılır ?

 • Öncelikle lavabo gideriniz kuru ise biraz çeşmeyi açarak ıslatın.
 • Evde veya mutfağınız da oluşan bar tutmuş lavaboları açmak için, bir çay bardağına yarım boy sirke ve karbonatı ekleyin .
 • Ardından bu ikiliyi bir kaşık ile karıştırarak lavaboya dökün.
 • 10 dakika kadar bekleyin.
 • Daha sonra bir çaydanlık kaynar suyu yavaş yavaş lavabo giderine dökün .
 • İşlem sonrası lavaboların gider ve tıkanıklıkları açıldığını görün .

Sirkenin ve karbonat içeriğinin mutfakta sadece bu işe yaradığını bilmenizde fayda var .

Çaydanlıkların İçerisi Kireçli Olması Durumunda 

Çaydanlığın sadece içerisinde etkili olan sirke burada etki yapmaktadır. Greenway mutfak temizlik seti çaydanlığın yüzeyinde etkili olurken içerisinde sirkeyi devreye dahil edebilirsiniz.

250 ml kadar sirkeyi kireçlenmiş çaydanlığa dökerek 15 dakika bekletin.  sonuçları izleyin. Katılaşmış kireç bileşenlerini çözeceğini göreceksiniz.

Bunlardan sonra biz esas Aqua magic mutfak temizleme seti ile neler yapılır detaylı bir şekilde anlatıp temizliğe başlayalım.

Mutfak Temizliğinde Pratik Bilgiler Nelerdir ?

Mutfak temizliğine başlamadan önce pratik bilgiler doğrultusunda hareket edin. Bu nereden başlayacağınız ve nerede bitirmeniz gerektiğinin yardımcı kılavuzu olacaktır.

İyi bir mutfak temizliği nasıl yapılmalı ve nasıl olmalı cevabının asıl tekniği nereden başlanması gerektiğidir.

Öncelikle ilk yapacağınız iş halı veya yolluk olsun veya diğer halı modellerinin kaldırıp temizlenmesi gerekiyor. Yer zeminleri temizlenmeden ise en son yapacağınız işlemler arasında yer almalıdır.

Yer zeminleri silinmeden önce, daha evvel blog sayfamızda yayınlamış olduğumu fırın nasıl temizlenir  makalemizi okumanızı öneririz.

Fakat ön açıklama yapmak gerekirse, fırının ızgaralarında giderilmesi gereken yağ ve kalıntı atıkları bulunur.

Bunlar damlacıklar halinde fırının içerisine kadar yapışır. Zor ve güç lekeler oluşur. Bunların tek yolu Greenway mikrofiber bezidir. Yukarı bölümde bahsettiğimiz temizlik bezidir.

Çıkardığınız ızgarayı sadece su da bekletin. Ardından fırının içini ve çevresini Aqua bez ile siliniz . Bu set mağaza sayfamız da mevcuttur. Su ile ıslattığınız bezi  sadece yağ ve kir bağlamış fırını silmeniz yeterlidir.

Ufak bir not vermek gerekirse, kendinizi motive etmek ve hızlı bir mutfak temizliği için müziği açmanız yeterlidir. Hem özel mikrofiber içeriğinin nasıl etki ettiğini görecek hemde hızınıza hız katabileceksiniz .

Daha sonra ocakları silme işlemine geçiyoruz . Ve sonrasında bunun için ayrıntılı bir bilgi yayınlayacağız. Fakat ön bilgi de temizleme seti ile A’dan Z’ye işlem yaparken ocaklarda bundan faydalanacaktır.

OCAK TEMİZLEME TEKNİĞİ 

Ocaklar eğer ayrılan bir yapıya sahipse, küçük parçalarını su bulunan bir kova içerisinde bekletmelisiniz. Ocak takımlarından kastımız bek takımı,beyaz emaye ocaklar, siyah ankastre ocaklar genelde sökülebilen yapılara sahiptir. Ve çoğu evde bulunur.

OCAK TEMİZLEME TEKNİĞİ 
Ocakları temizlemek için yanlış olan bir uygulama

 

Bunların parçalarını kovada 20 dakika kalacak şekilde bekletin. Suyun sıcak olması derin kirleri açacaktır.

Sonrasında set içerisinde yer alan nervürlü bezi ocak yüzeylerinde kullanmanız gerekecek. Yüzeyleri az buçuk ıslatıp nervünlü greenway ile silmeniz anında kirleri yok edecektir.

Buzdolabı Temizleme Yolu

Buzdolabını sağlımız için önemlidir. Mutfak bakımı için kesinlikle buzdolabınızı temiz tutmalısınız . Yayması gereken pis hava ve bakteriler zamanla birikerek sağlığımıza kötü etki etmektedir. Ayrıca gıdalara bulaşan yüzlerce zararlı bakteriler gözle görülmeyerek zehir saçabiliyor.

Buzdolabının içerisinde gıda ürünlerinin tarihlerine dikkat edin . Varsa teker teker çöpe atın. İçindeki rafları çıkararak temiz bir su ile buz dolabını nemlendirin. Daha sonra Grenway ürününü ıslatarak her köşe ve köşe dipleri dahil yerleri silmeniz gerekiyor .

Et ve Sebze Tahtalarının Temizlenmesi 

Kesinlikle bu mutfakta bulunan et kesme ve sebze doğrama tahtalarını görmemezlikten gelmeyin . Bir uyarı vermek gerekirse etlerin içerisinde bulunan parazitleri yok etmek için kesinlikle deterjan,sabun türevleri,sıcak basınçlı spreyler gibi ürünler kullanmayın.

Çiğ etler tahta içlerine yapıştığından ve kimyasal etkileri birleştirmek zehir içinde zehirlere yol açar.

En önemlisi de etler için ayrı bir tahtanızın olması gerekiyor. Diğer doğal yiyecekler için ayrı bir tahta kullanmanız gerekiyor. Daha sonrası özel mikrofiber bezleri olan Aqua magic’i denemeniz yeterlidir.

Mikrodalga ve Mikserlerin Temizlenmesi 

Bu konuyu daha sonra detaylı bir yazı içerisinde anlatmış olacağız. Fakat bilinmesi gereken en temel konu yiyecek ve içeceklerimizi pişiren ve doğrayan mikrodalgaların ve mikserlerin içlerine limon,sirke,sabun tarzı doğal ve kimyasal madde karıştırmamanız gerekiyor. 

En doğasal ve eco temizlik sisteminin ne olduğunu yukarıdaki ürün önermemizde anlatmıştık .

Mutfak Gereçlerinin Temizliği

Mutfak temizliği püf noktalarından biriside mutfak gereçlerinin temizliğidir. Tabaklar, kaşıklar, çatallar, sürahiler, çaydanlıklar, yemek ve çay kaşıkları, tencereler, tavalar ve daha fazla sayamadığımız mutfak eşyalarının temizlenmesi çok yorucu ve zor iştir.

Hepsinin üzerinde milyonlarca bakteri kalmaktadır. Ne ile silindiği ve parlatıldığı önemli bir konudur.

Yıkama süreleri ve yıkama malzemeleri de çok önemlidir. Bu yüzden kısa ve hızlı mutfak temizliğinin önemi de buradan oluşmaktadır. Aynı zamanda bu ürünler yağ ve leke içinde kalabilir.

Tek bir şey söylemek ve Türkiye için şu atasözüyle izah etmek isteriz. Kaymağı seven mandayı yanında taşır sözü ile konunun alakasını belirtelim.

Sağlığını düşünen insanlar Eko bir temizlik sistemini sever. Böylece nerede zararsız ve doğallık varsa oraya giderek hijyeni umarlar.

Peki göz göre sevdiğiniz bir şeyin olması için ,ürünü yanında bulundurmamanız ne kadar mantıklıdır.

Bundan dolayı kaşık, bıçak, çatallar ve diğer mutfak gereçlerinin eko temizliği için kimya kullanmayan bir sistemi tercih etmeniz gerekecek.

Tek başına su ile kullanabileceğiniz  mikrofiber Japon bezini almanız tüm gereçleri pırıl pırıl yapacaktır.

Hadi bir örnek verelim size;

Yemeğinizi yediğiniz tüm mutfak gereçlerini temizlik kimyasallarını kullanarak yıkadığınızda harcamış olduğunuz su miktarı bir kova veya en fazla iki kova olabiliyor.

Bir bulaşık makinesi ise, bir yıkama süresi boyunca 14 veya 15 litre suyu harcamaktadır. Oysa bulaşıkları o kimya içinden kurtarmak için ne kadar suya ihtiyaç olduğunu biliyor musunuz ?

Hemen belirtmek isteriz ki, bulaşıkları deterjanlardan arındırmak için tonlarca suya ihtiyaç vardır. Anlamı ne kadar büyük bir düşünün. Ve sağlığımıza ne kadar zarar verdiğini aklınızdan çıkartmayın.

Mutfak Temizlik Takip Çizelgesi Hakkında

En sık merak edilen sorular için bir takip çizelgesi oluşturmak isteyebilirsiniz.

1 – Mutfağı ne sıklıkla temizlemek gereklidir ?

Eğer yoğun bir kullanıma sahip mutfağınız varsa, Haftada bir kaç kez yeterli olacaktır. Fakat nadir bir kullanım varsa, ayda 1 veya iki defa ince detaylı olarak temizlenmesi gereklidir.

2- Bir mutfağı temizlemek ne kadar zaman alır ?

Mutfağı sık sık temizlemek, bulunduğunuz süreyi kısaltacaktır. Ayda bir kaç kez yapıyorsanız en fazla iki yada üç saatinizi alacaktır. Ama sık sık temizlemenin faydası da zamandan kazanmanıza ve bakteri birikmemesi anlamına gelir.

Not : Bu araç gereçlere blenderler, yağlı tost makineleri ,mutfak robotları da dahildir. Mutfak temizlik seti olan Aqua magic tüm mutfağınızı düşünerek bir set üretmiştir.

Yağlı Mutfak Nasıl Temizlenir ?

Yağlı mutfağınız varsa yağlı mutfak nasıl temizlenir ? Ve Yağlı mutfak duvarlarını nasıl temizlemeliyim gibi kolay soru cevaplarımız vardır. Öncelikle yağlar en çok nerelere bulaşıyor ?

Bu kullanılan tavalardan tutunda, havalandırma makinelerine kadar bir çok alanda bulunur. Bunların etkisi duvarlara kadar gider ve yapışır kalır . Güçlü bir temizleme gereklidir. Ayrıca havaya karışan ve mutfağın her yerinde oluşabilen yağlar trans yağ olabiliyor.

İşte normal yağlardan en korkuncu olan trans yağlar türlü türlü hastalıklara yol açabiliyor. Kanserden tutunda karaciğer bozukluklarına kadar bir çok hastalık sebebidir.

Ayrıca yağ katmanları ve kalıntıları yapışan yüzeylerden kolay kolay çıkmazlar. Çamaşır suları gibi zararlı maddeleri fayans duvarlarda kullanan insanları da duymamış değiliz.

Zor ve yorucu işlere hiç bulaşmadan kolay bir yöntem olan su temizliğidir. Ama söylediğimiz gibi su tek başına etkili değildir. Yağları ve yağ kalıntılarını emebilen Aqua bez ile ıslatıp sildiğiniz de tüm mikrop ve zararlı kimyalar ortadan kalkarak yepyeni görünüş elde edebiliyorsunuz .

Binlerce test aşamasından geçen en iyi mutfak temizlik ürünleri arasından seçilen Japon Greenway’ı denemeden asla mutfağa atmamanızı tavsiye ederiz.

Yağlı Dolaplar, Dondurucu ve Muslukların Temizlenmesi

Yağlı mutfak dolapları neyle silinir gibi sorusunun cevabı için, genel dolapların hijyen yöntemi ile alakalı olan bir makaleyi yayınlamıştık.

Asla denememeniz gereken bir nokta da bulaşık tabletiyle mutfak dolabını silme işlemidir. Bu yöntemleri deneyenler faydasını gördüğünü sanıp, kendilerini ve ev halkını tehlikelere düşürmektedir.

Sizlere tavsiyemiz önceki yazmış olduğumuz mutfak dolabının temizlenmesi  hakkında ki yazıyı okuyup püf noktaları hakkında bilgi edinmenizdir.

Mutfak musluk temizliği nasıl yapılır
Mutfak musluklarının temizliği nasıl yapılır

Bir diğer konu ise yağlar dondurucu ve musluk etrafına ulaşabiliyor. Aynı şekilde bunları da ılık bir suyla ıslatıp silmeniz parlak bir görüntü ve sağlıklı bir yaşama adım atmanızı sağlayacaktır.

Kahve makineleri ve karıştırıcı aparatlarının temizlenmesini de unutmayın. Ama elektrik ile çalışan cihazları su kullanarak silerken fişleri çekmeyi veya sigortayı kesmeyi asla aklınızdan çıkarmayın.

Kolay ve etkili bir yöntemi denemeden doğal temizlemenin sırlarına aldanmayın . Bu kılavuz tamamen mutfak temizliği içermiş olup doğal temizleme yolunu anlatan bir yazı olduğunu tekrar bildirmek isteriz.

Makalemizi paylaşıp yorumlarınızı eksik etmeyiniz. Bilgiler paylaştıkça güzelleşir.

GreenwayMy Temizlik

Kimyasalsız Temizlik ürünleri- Greenway

Fikrinizi buraya yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.