Mikrofiber Nedir ve Özellikleri Nelerdir?

Ultra ince Parçalanmış mikrofiber

Burada esas alınan konu Mikrofiber nedir ve özellikleri nelerdir,ne amaçla kullanılıyor sorusunun cevabını bulmaktır ? Yani gittiğimiz bir mağaza da mikrofiber yorgan soruyoruz ? Baktığımız bir İnternet sitesinden Mikro fiber kumaş sipariş etmek istiyoruz veya mikrofiber kumaş yorgan fiyat ve özelliklerine bakıyoruz. Peki bu ürün hakkında az bilgiye sahip isek o ürünü nasıl tanıyabiliriz ?

Elbette zorluk çekeriz veya yanıltıcı yan sanayi türlerini bilmeden alabiliriz. Bir diğer makalemiz de mikrofiber yorgan ve yatak özelliklerini paylaştık. Bu yazıdan sonra okumanızı tavsiye ederim. 

Şimdi sizlere normal micro fiber ile Ultra ince parçalanmış ipliklerden yapılan Microfiber nedir ve özellikleri nelerdir? Bunlar hakkında bilgiler vereceğiz.

Bir bezi incelerken, mikrofiber nedir ve özellikleri nelerdir sorusunu hiç satın alınan yere sordunuz mu ? Ne kadar eminiz ki bu tür ürünler gerçekten mikrofiber özellikleri taşıyor mu ? Günümüzde kullanılan ve piyasada satılan birçok mikrofiber ürünleri adı altında satılan bezler,ve bu tür kumaşlara dikkat ettiniz mi ?

İşte sunacağımız bu yazımızda sizlere microfiber hakkında bilgiler ve özelliklerini açıklayacağız. Çoğu zamanımızda dışarıda veya evde bezlerden tutunda spor kıyafetlerine,havlu setlerine, hatta bazı mobilya türlerine mikrofiber içerikleri ile donatılmış gibi rastlıyoruz.

Mikrofiber Tanımı Nedir ve Özellikleri Nelerden Yapılır ?

Mikrofiber nedir ve özellikleri nelerdir ? Bu bilgileri aşağıda sunmadan önce Mikrofiberin ürettiği en yaygın sentetik malzeme Polyester’dir, ancak kumaşların ne olacağına bağlı olarak naylon ve diğer Poliamid türleri de kullanılabilir. Yüz değerinde bu, doğal kumaşlar kadar çevre dostu görünmeyebilir.

Ancak polyester mikrofiberlerin üretim sürecinde kesinlikle hiçbir Pestisit kullanılmadığını ve boyama yöntemlerinin daha az israfa neden olan su gerektirmediğini belirtmek gerekir.

Nispeten, pamuğun boyama işleminde çok miktarda suya ihtiyaç vardır.

Üreticiler, ürettikleri şeye bağlı olarak mikro fiberin spesifik özelliklerini kullanmak için çeşitli tip, boyut, uzunluk ve elyaf şekillerini değiştirir ve birleştirir. Örneğin, belirli tipte elyaflar kullanarak kumaş suyunu emici ya da ekstra yumuşak hale getirebilirler.

Gerçek bir mikrofiber nedir ve özellikleri neler biraz incelemeye başlayalım.

Mikrofiberin Özellikleri Nelerdir ?

Bu kadar güçlü olan Mikro fiber bezlerinin ve ürünlerinin özelliklerini saymakla bitiremeyiz.Çok özel uzmanlar tarafından test edilen Aqua magic ürünleri özenle hazırlanır.Ayrıca temizlik sektöründe bilinen kimyasallar  ile savaşan teknolojinin lideridir.

Bu Ultra ince parçalanmış mikrofiber çok yönlü özellikleri sayesinde şaşırtmaya devam ediyor.Mikro fiber’in aşağıda bulunan fotoğrafına bir bakalım.Diğer ürünlerle farkı gayet ortadadır.

Mikrofiber nedir ve özellikleri nelerdir ?
Mikrofiber nedir ve özellikleri nelerdir ?

İşte yanılmaya ve yanıltılmaya gerek kalmadan buradan sizlere tam detaylarını açıklıyoruz.Gerçek bir temizlik ürününü tanıdıktan sonra artık zorluk çekmeyecek, kolaylıkla anlayabileceksiniz. Özellikle bahsediyoruz ki gerçek mikro fiber ürün çok uzun yıllar özelliğini kaybetmez.

Aynı zamanda Çam ağacı misalidir.Şimdi düşünüyorsunuz Çam ağacı konumuzla ne alaka,nereden çıktı ?

Ve-l kelam bu ağacın özelliği çok uzun yıllar yaşaması ve astım,migren ve baş ağrısına iyi geldiği bilinmektedir. Yıllardır bilinen bu özellik orijinal mikro fiberde de mevcuttur.

Eko temizlik mikrofiberin özellikleri şöyle;
 1. Doğal olarak bilinen bezlere nazaran Kat kat fazla emer.
 2. Üzerlerinde asla bakteri barındırmazlar.
 3. Mikrofiber oluşturduğu liflere bağlı özelliklerde değişiklik gösterebiliyor.Bu da doğal dokuma ürünlere göre birçok avantaj sağlayarak inanılmaz özellikler yaratır.
 4. Hiçbir deterjan gerektirmeden temizlik yapılabilir.
 5. Deterjan ve kimyasallar olmadan temizlik astım,migren hastalarının güvenle kullanacağı bez ve ürün olma özelliğini ortaya koyar.
 6. Mikrofiber bezler su ile birlikte mucizeleri yaratır.
 7. Mikroskopla görüntülenebilecek bakteri veya mikropları dahi toplayabilir.
 8. Bu temizlik bezi ile toplanan kirler daha geç tozlanır.
 9. Mikrofiber ürünler cam ve ayna temizliği,araç iç ve dış temizliği,ev temizliği, banyo ve mutfak temizliği, gözlük ve ekran temizliği ve daha birçok alan temizliğinde kullanılabilecek naçizane bir üründür.
 10. Tüy ve iz bırakmadan temizlik yapılır.

Uyarı:Aqua magic özel yapılan Japon teknolojisi ,ultra ince parçalanmış mikrofiberin özellikleri aşağıda yer almaktadır.Normal bir mikrofiber ile ultra ince ipliklerden yapılan özel mikrofiberin biraz farkları vardır.

ULTRA İNCE PARÇALANMIŞ MİKROFİBER NEDİR ?

Normal mikrofiber nedir ve özellikleri neler olduğunu yukarıda belirttik. Şuan anlatacağımız ultra ince parçalanmış microfiber ile aralarında biraz farklar vardır.

Ultra ince Parçalanmış mikrofiber
Ultra ince Parçalanmış mikrofiber

En kaliteli mikrofiber bez ve bu bezlerin özellikleri ile ilgili detayları Aqua magic ürünleri kategorimizde bulacaksınız. Gerçek bir mikrofiber Polyester kumaştır.Microfiber,1970-1980 yıllarında Japonya’da üretilmiştir.

Aqua magic microfiber 10 cm çapında ultra ince ipliklerden üretilen mikrofiber insanın saç telinden 100 kat daha incedir. Aquamagic Microfiberin 1 gramı — 45000 metre kumaştan üretilmektedir. Microfiber içerisinde oluşabilen iki tür Polimer mevcuttur.Bunlar;

 • Poliamid
 • Polyester

Poliamid ve Polyester için detaylı bilgilere poliamid ve polyester farkları başlıklı yazımızı okuyarak tam anlamını kavrayabilirsiniz.Şimdi konumuza dönelim.Bu polimerler lif 8 den 24 sektöre kadar ayrılır. Ne kadar çok sektör olursa kumaşın o kadar nazik olduğunu belirtir.

8-li sektör çok kirli yüzeyler için kullanılır, ev temizliğinde kabalaşmış kirler,mutfak temizliğinde bar sarmış ağır yağ lekeleri gibi kirleri kolaylıkla çözebilir. 24-li ise yüz ve dekolte, vücut ve bebek bakımı içindir. Narin vücut temizliği için birebirdir.

Mikrofiber’in sektörlere ayırımı sonucunda kılcal etkisini veren mikroskobik boşluklar meydana gelir ve dolayısıyla çok fazla miktarda  mikro pompa belirir. Mikrofiber ürünler herhangi bir yüzeyde kir,toz, yağ ve nemi emer.

Bu da kimyasal kullanmadan eko temizlik için onları çok popüler, kullanışlı ve etkili kılar. Açık kalan mikro fiber yüzeylerinin arasında statik elektrik oluşması nedeniyle kir, toz, su ve yağ toplar.

İnce mikrofiber nedir ve özellikleri nelerdir ? Yüzeyinin açık kalmasından dolayı hızlı bir şekilde kurumasını sağlar ve patojen bakterilerin çoğalmasını ve büyümesini engeller. Yüzeylerde hiçbir leke ve yapışkanlık bırakmaz. Ayrıca kuru olarak da tozların alınmasıyla alerji, astım ve migren gibi hastalıkları önler.Bu nedenle Mikrofiber’den yapılan kumaş, ayakkabı, bezler gerçekten çok sağlam, çok uzun ömürlü olur.

İnce parçalanmış microfiber diğer microfiber ürünlere göre katlarca üstündür. Bu bilgiyi paylaşarak microfiber farkları konusunda aydınlık getirmek isteriz.Sıradan bir bez ise hem sağlığınızı hem de ekonomik durumunuzu etkiler. Bunun için  piyasada bulunan bezler tercih sebebi olmamalıdır.

Ayrıca ultra mikrofiber normal bilinen Microfibere göre birkaç ayrı özelliği bulunmaktadır.

 • Çok uzun yıllar temizlik yapmak sizi memnun edecektir.
 • Ekstra sağlıklı olup kimyasallara veda edeceksiniz.
 • En güzel yanı bakterileri toplamasıdır ( Hiçbir bakteri bırakmaz ).
 • Antibakteriyel
 • Parlatma
 • Antistatik
 • Çok çabuk emme ve yıkama
 • Mikropların yüzeyde yaşadığı katmanı yok eder (ekstra özelliğidir).
 • Cilt vücut ve saçın kimyasalsız bakımı

 Uyarı :

 • Ürünün en yaygın kullanım alanlarından biri microfiber havlu veya herhangi bir mikrofiber bezi olsun hepsi dahil çamaşır makinesinde yıkanmaz.
 • Bu ürünleri ütülemeyiniz
 • Güneşte veya peteklerde kurutmayınız.
 • Mikrofiber özelliklerine dikkat ediniz ve uygulayınız.

Daha detaylı bilgiler Aqua magic Kullanımı kategorimizde mevcuttur. Kullanım kılavuzunu okumadan ürünleri diğer yanıltıcı bilgilerle lütfen kullanmayınız.

Temizlik ürünlerinin doğa dostu olması ve su emme seviyesi büyük olması nedeniyle microfiber spor havluları, giyim dünyası gibi pek çok alana yayılmıştır.

Bu özelliği sayesinde vücuttan nemi çekmesi, aşırı terlemeye rağmen serin ve kuru tuttuğu anlamını taşımaktadır.

Mikrofiber Özellikleri ile Kullanım Alanları ?

 

Mikrofiberin ne olduğunu ve özellikleri neler olduğunu anlattık. Şimdi ise bu çevre dostu ürünlerin kullanım alanlarına göz atarak mikrofiber kullanım yerlerine bakalım.

Alt paragrafa geçmeden önce microfiber kullanım alanları çok geniş çaplı olduğunu belirtmek isteriz.

Ev temizliği veya iş yeri temizliğinde bildiğiniz üzere kullanılabiliyor. Bilmediğiniz noktalar olabilir ki ; bebek temizliğinde kullanılabilecek banyo setlerinden tutunda mikrofiber diş temizliği bezlerine kadar tüm vücut temizleme bezlerine dek her şey mevcuttur.

Temizlik ürünlerinde özellikle en büyük amacın sağlık sorunlarına neden olacak bakterileri vücudumuzdan uzak tutmaktır. Bu sebeple mikrofiber bakteri ve virüsleri çekebilir.

Bunları yakalayıp yok etme özelliği sayesinde sağlıklı yaşam yolunda onlarca adım önde oluyoruz.

Mikrofiber Bezleri

Mikrofiber’den içerikli bezler gayet üstün teknoloji sunularak üretilirler. Yapılarında en ufak yıpranmayı kolay kolay göremezsiniz. Ayrıca sağlam üretildikleri için hiçbir zaman özelliklerini kaybetmezler.

Mikrofiber bez üreticilerinin ürünleri çeşitli testlerden geçerek sağlamlığı denenir. Bu nedenle mikrofiber bez çeşitleri kendi aralarında belli gruplara ayrılır. Örneğin mikrofiber cam bezi bim de ayrı fiyatlar ile satılırken, mikrofiber bez markaları oluşturan diğer firmalar ayrı etiket sunarlar.

Bu da demektir ki, en iyi mikrofiber bezlerini seçmek ve test etmek gerekiyor. Bilinmedik bez markalarını almak sizler için pek sağlıklı olmaz. Sadece bezleri değil birçok çeşitleri bulunmaktadır.

Özellikle havluları cilt ile tam temas ederek kötü nem ve kokuları almaktadır. Böylece uzun ömürlü mikrofiber havluları ve bez çeşitleri ile hem sağlık hem de tasarruf edebilirsiniz.

Peki seçim nasıl olacak. Doğal mikrofiber bezi olduğunu nasıl anlayacaksınız.Burada yine konumuzun başlarına dönerek özet geçmek istiyorum. Ürünün markası ve geçmişi çok önemlidir.

Kimyasalsız mikrofiber bezi olması ise en başta gelmektedir.Yani hangi ürünü kullanacaksanız kullanın. Ama o üründe kısa ömrü ve deterjan gibi kimyasallar kullanıyorsa o ürünlerin çöpe atılması gerekiyor.

Mikrofiber Neden Tercih Edilir ?

Mikrofiber bezlerinin tercih edilmesinin en temel sebebi kimyasalsız temizlik sağlamasıdır. Hiç bir kimyasal madde kullanmadan en zor kirleri bile pırıl pırıl temizleyebiliyor. En büyük sağlık sorunları kimyasal maddelerden vücudumuza girmektedir.

Bu kimyasallar sağlığımıza kalıcı zararlar vererek,alerjik,astım,nefes darlığı ve daha birçok hastalığa neden olmaktadır.

Mikrofiber, inanılmaz bir ürün yelpazesi için faydalı kılan bir çok arzu edilen özelliklere sahip yapısıyla kullanım anından itibaren şaşırtabiliyor. Gözlere hoş gelen temizliği hem ekonomik hemde ayrıcalıklı hale getiriyor.

Daha iyi bir temizlik yapmak için mutlaka temizliğin püf noktaları ve sırları adlı yazımızı okumanızı öneririz.

Mikrofiber bez fiyatları ve ultra ince mikrofiber bez yapılarını eko halde bir araya getiren Aqua magic ülkemizde de büyümeye devam ediyor. Uygun ve uzun ömürlü olması nedeniyle birinci tercih sebebidir. Böylece mikrofiber nedir ve özellikleri nelerdir ? yazısından bilgi sahibi edinmiş olduk.

Bu sebeple Microfiber’i her zaman tercih edin.

GreenwayMy Temizlik

Kimyasalsız Temizlik ürünleri- Greenway

2 Comments

Fikrinizi buraya yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.