Kimyasallar ve Doğal Temizlik Yanılgısı

Doğal Temizlik Sandığımız Tehlikeli Kimyasallar

Kimyasallar ve doğal temizlik yanılgısı her kadının veya erkeğin başına gelmiştir. Bu yazımızı okumadan önce doğal temizlik sandığımız, tehlikeli bilmediğimiz kimyasallar var mıdır ? Düşündüğümüz de çoğumuz her şey kalite standartlarına göre üretiliyordur. Hayır aslında bu durum kalite standartlarına göre üretiliyor olsa da sağlığımız açısından büyük tehlikeler saçmaktadır. Günümüz dünyasında esas amacımız doğal temizlik olmalıdır. Fakat doğal temizliği yapabilmek için öncelikle tehlikeli kimyasallar hakkında bilgi sahibi olmamız gerekmektedir.

KİMYASALLAR TEHLİKE SAÇIYOR !

Yaşam koşullarımız gereği  tehlikeli kimyasallar maddeden uzak durmamız gerekiyor. Yaymış oldukları kalıcı etkileri nedeniyle çevre kirliliğine ve insan sağlığına büyük zararları vardır. Çevre kirliliği dedikte bunun hakkında evvela kısa bilgi verelim. Kendi kendine yok olmayan  veya uzun sürede yok olan maddelerin ortaya çıkardığı kirliliktir. Bunlar ise plastik, tarım ilaçları, böcek ilaçları, ev kimyasalları, soğutucularda kullanılan gaz çeşitleri, gibi kirlenmeyle neden olan birkaç zehirli maddelerdir. Bundan ziyade hava,su ve toprak kirliliği bir üçlü olarak bağımlı bir şekilde kirlilik yaratıyor. Bu kirliliklerden biri ortaya çıkarsa diğerini durdurmak çok zordur.

Hepimiz artık uyanmalıyız. Vücut bizim sağlık bizimdir. O kadar zarar veren ve sağlığımıza kötü etki eden maddelerin bizimle ne işi var sorusunun cevabını sizlere vereceğiz. Çevre kirliliğine yol açan ve sağlığımızı tehdit eden maddelerle bağlantımızı kesmeliyiz. Bir tüketici olarak  hep iyisini istiyoruz. Ama sağlığımıza kötü etki eden tehlikeli maddelerin yaşamımıza girmesine izin verdik .Bu kimyasal maddeleri bilinçli veya bilinçsiz yanlış ve gereksiz olarak kullandık. Hem bizim hem de doğal çevrenin kötü bir şekilde etkilenmesine neden oldu.

Kimyasallar İçin Bizim Görevimiz Nedir ?

Bizim sağlığımız önemlidir. O kadar önemli ki bu önemi ancak çoğumuz, hastalandığımızda veya kalıcı bir virüse yakaladığımızda anlayabiliyoruz. Bir birey olarak kirliliğe neden olan maddeleri kullanmamak gerekir. Onların yerine doğal temizlik için doğaya zarar vermeyen ürünleri kullanmalıyız. Buraya kadar geldiğimiz bölüm tehlike saçacak tehlikeli maddelerin sadece adıdır. Petrol bazlı kimyasallar, sodyum sülfür gibi can yakan, indirgen maddeler doğada uzun süre kalıcıdır.

Güçlü bir inceleme yapmak gerekirse çevre kirliliğinden içeri girelim. Bizim çok uzaklarda veya dışarıda aramamıza gerek kalmadan evdeki maddelere ne demeli ? Bildiğimiz evdeki temizlik ürünleri sağlığımız açısından ne derece tehlikelidir ? Çok soru soruyoruz bizde değil mi ? Çünkü bu maddelerden uzak durduğumuz zaman ne kadar iğrenç olduklarını gördüğümüz içindir. Bakın bu konumuzu özetlediğimizde günlük hayatta kullandığımız temizlik ürünleri sizce doğal mı ? Hayır hayır ! Kesinlikle sağlığınız için doğal sandığınız bu temizlik ürünlerini asla bulaştırmayın. Doğal temizlik bildiğimiz bazı tehlikeli kimyasallar:

 • Deterjanlar
 • Bulaşık deterjanları
 • Oda spreyleri
 • Diş Macunları
 • Klozet Temizleyicileri
 • Fırın temizlik ürünleri
 • Ayna ve gözlük Temizleyicileri
 • Parlatıcılar
 • Koltuk ve Halı silme Temizleyici
 • Yüzey temizleyiciler
 • Ahşap ve tavan silici spreyler
 • Amonyak Temizleyicileri
 • Mobilya için cilalama Spreyleri
 • Oksijen ağartıcı
 • Küf ve Pas gidericiler

Bu saydığımız tehlikeli kimyasallardan bazılarıdır. Hepimizin evinde doğal temizlik yapıyoruz diye bildiğimiz zehirli ve ağır metalleri barındırarak, farkında olmadan zehirlenebiliyoruz. Şimdi düşünüyorsunuz bunlar olmadan nasıl temizlik yapabiliriz diye ? Biliyor musunuz  hayatımızda acı bir gerçek vardır ki günümüzde kimya kullanma patlaması ile baş başayız. Bu saydığımız tehlikeli maddeleri kullanmadan uzun yıllar sağlıkla yaşayan insanlar vardır. Bir kansere, cilt hastalıklarına, çok çabuk yaşlanmalara, birçok sıkıntıya sebebiyet veren maddeler olduğunu biliyor muydunuz ?

Kimyasız Bir Yaşama Adım

Tekrar belirtelim ki insan vücudu çabuk emme özelliği ile bir sünger gibidir. Her şeyi hemen içine çekebilir. Kendi kendimizi bilinçsiz bir şekilde öldürüyoruz. Bunların yerine çevre dostu ürünler var. Japon teknolojisi sayesinde bu ürünleri sizlere ulaştırıyoruz.

Sizlere bahsettiğimiz bu maddelerin zararları hakkında diğer makalemiz olan deterjanların zararları bölümünde yazdık. Kimyasız doğal temizlik için tüm makalelerimizi okumanızı öneririz. Ayrıca eklenecek ürünler hakkında bilgilerde edineceksiniz. Sağlıkla yaşamak adına her şeyi paylaşıyoruz.

GreenwayMy Temizlik

Kimyasalsız Temizlik ürünleri- Greenway

1 Yorum

Fikrinizi buraya yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.