Mutfak Dolabı Temizliği

Mutfak dolabı temizliği

Aslında en küçük ve kolay görünen mutfak dolabı temizliği, bilindiği gibi kolay olsa da bilinmeyen temizlik yöntemleri ile yapıldığı zaman başa bela olmaktadır. Bunları tek tek özetleyerek parlak ve tertemiz bir mutfak dolabının nasıl temizlendiğini size anlatmış olacağız. Ayrıca eskiden günümüze kadar kullanılan birçok yanlış yöntemin hepsi burada olduğunu anlatmış olacağız .

Bunları tek tek özetleyerek parlak ve tertemiz bir mutfak dolabının nasıl temizlendiğini size anlatmış olacağız. Ayrıca eskiden günümüze kadar kullanılan birçok yanlış yöntemin hepsi burada olduğunu anlatmış olacağız .

Biliyorsunuz ki mutfak dolabı temizliği yöntemlerini Net üzerinde anlatılmış,yazılmış bir çok konu ve gösterisi var . Peki bunları deneyenler farkında olmadan doğal temizlik mi , kimyasallı temizlik mi yaptığını biliyorlar mı ? 

Tabi bu araştırma ve çalışmamız da odaklandığımız bazı ana başlıklar oldu ki siz de altta gösterilen bu ana başlıklar ile ilgili yazımız da detaylı açıklamalar göreceksiniz.

 • Mutfak dolapları temizliği için pratik çözümler !
 • Mutfak dolapları nasıl kolay temizlenir ?
 • Doğal mutfak dolabı temizliği Nasıl Olmalı ?
 • Lake mutfak dolapları nasıl temizlenmelidir ?
 • Mutfak Dolabı Temizliğinde Kullanılacak Malzemeler,Tarifleri,Hazırlama Yolu
 • Ahşap, Akrilik, Sunta mutfak dolap çeşitleri temizlenirken Farklı bir yol mu İzlenmeli ?
 • Sararmış mutfak dolabı temizliği Nasıl olmalı ?

Bu başlıklar ve daha fazlasını konumuz içerisinde göreceksiniz.

Doğal olarak aynen sizin gibi biz de yağlı mutfak dolabı nasıl temizlenir araştırmasına yıllarca girmişizdir. Sergilenen konuların niçin bu kadar karmaşık olduğunu düşünerek yıllarca en iyi temizleme sonuçlarını araştırdık .

Bu araştırmalar sonucunda önemli bilgileri bulduk . Mutfağımızın aslında bulaşık kapları bekçisi olarak adlandıracağımız dolapların temizlik aşamasında ne kullanılır, ne kullanılmaz sorularının yanıtını bulmuş olduk.

Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir ?

Mutfak Dolapları Nasıl Temizlenir ? Gerçekten mutfak dolapları bütün tabak ve çanakların bulunduğu önemli bir yerdir. Çoğu kişiler bazen mutfak tezgahlarını ve mutfağın her yerini temizlerken unuttukları en önemli yerlerden birisi olan dolaplar göze çarpmaz.

Oysa ki , gün boyunca kirleri, tozları, bakterileri , ve pişirme sonrası yağ atıklarını toplarlar; İşte size gün boyunca uğraşmanız gereken zor bir temizleme olayı .

 

Ahşap mutfak dolabı temizliği
Ahşap mutfak dolabı temizliği – Ahşap bir mutfak dolabı

Bu yağ lekeleri dolapların çekmecesi olsun , kapısı olsun , iç yüzeyleri olsun çıkarılması çok zor olan atıklardır. Üstelik bunları sadece göz karartan bir şey olarak düşünmeniz yanı sırasında , kirlenen dolaplar ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Dolabın kupları , kup çevresinde bulunan topuz kollar dahi birçok bakteriye yol açabiliyor . Bu olaylardan oluşan Gram-negatif bir bakteriyi sağlığınıza enjekte edebilirsiniz. Gram-negatif bakteri türlerinden ise  Salmonelloz gibi ciddi bakterilere sonra da hastalıklarına yakalanabilirsiniz. Dikkat edelim !

Bundan dolayı ki , mutfak dolapları düzene ihtiyaç duyar . Ve doğru yolları bilinerek temizlenmeli , sadece tozlarını aldım geçtim fikri ile hareket edilmemelidir. İçi veya dışı ayırt edilmeyerek eşit düzeyde temizlik sağlanmalıdır.

Peki mutfak dolaplarını en iyi ne temizler ? Mutfak dolabındaki yağ lekeleri nasıl temizlenir ? Mutfak dolapları neyle silinir ? gibi soruların cevabını aktarmaya ve yanlış olan uygulamalardan bahsetmeye konu sırası gelmiştir. 

Öncelikle mutfak dolabı temizliğinde kullanılacak malzemeler nelerdir , tarifleri nasıldır ?  Hazırlama yolu ve mutfak dolabı temizliği için kullanılan malzemelerin zararları var mı ? Okuduktan sonra hemen bir kaç yöntem anlatarak en sonunda doğal mutfak dolabı temizliği için kısa ve tek yöntem kullanacağız .

Hazırlama yolu ve mutfak dolabı temizliği için kullanılan malzemelerin zararları var mı ? Okuduktan sonra hemen bir kaç yöntem anlatarak en sonunda doğal mutfak dolabı temizliği için kısa ve tek yöntem kullanacağız .

Asla kullanmamanız gereken malzemeler  : 

 • Deterjan
 • Bulaşık Deterjan jelleri
 • Bulaşık Süngeri
 • Toz Kimyasal içerikli sıvılar 
 • Bulaşık Tabletleri 

Gereksiz olan Doğal Temizlik Yöntemleri 

 • Sirke
 • Karbonat 
 • Limon
 • Kabartma Tozu 

Neden bu yöntemleri kullanmadığımızı sizlere açıklayacağız . Ve merak etmeyin ! Mutfak dolapları en kolay nasıl temizlenir yazımızı okuyunca da o yöntemle tek dokunuşla mucize pratik temizlik yapacaksınız . Önce sorumuz olan neden kullanmayacağız bu madde ve doğal yolları onu görelim . Ayrıca buradaki önemli bilgilerin tek tek yanıtını vermiş olarak artık eski yöntemlere gerek kalmayacak . 

Bulaşık tabletiyle Mutfak Dolabı Silme Doğru mu ?

Bulaşık için kullanılan tabletler olsun , deterjanların zararları olsun, hatta bulaşık süngerinin zararları olsun hepsini daha önceki makalelerimiz de detaylı olarak anlatmıştık . Bu gibi maddelerin her biri özellikle mutfak dolabının kapağı açıkken ayrı bir zarara , kapak kapalı iken farklı bir zarara neden olabilir. Açık kapağı olsa, mutfak içine yayacağı kimyasal reaksiyonlara , kapalı iken de tabak ve yıkanan temiz bulaşıklarınıza önemli kimyasallar bulaştıracağını belirtmek isteriz. Sonucunda ise sağlık sorunlarına yol açacağı gayet ortadadır. 

Üstelik Türkiye gibi güzelim ülkemizde bazı bilgilerden haberimiz olmasa da , Amerika ve Avrupa gibi büyük ülkelerde kimyasal maddeler için sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen binlerce araştırma yapılmış ve ispat düzeyine ulaşılmıştır. Temizlik maddeleri içerisinde ki zararlar hakkında , yine ülkemiz de bazı eğitimlere başlanmış ve bilgileri de veriliyor. 

Bunları bilerek küçük bir kovaya deterjan koyanlar hala yanlış bir yoldalar demektir. Tek yol kimyasallar olmadan temizlik yapmak , böylece mutfağımızın ön plana çıkan dolabını sağlıklı bir şekilde temizleyecektir.

Bu yöntemi es geçerek gereksiz şekilde kullanılan doğal temizleme başlığına bir bakalım mı !

Sirke ile Mutfak Dolabı Temizliği Yapılmalı mı ?

Sirke,karbonat,limon,kabartma tozu kullanılarak yapılan doğal mutfak dolabı temizliği var . Evet vardır. Ve hala yapanlar görebilirsiniz. Güncel ve eskiden kalma temizleme yöntemidir. Bu yöntem ile mutfak dolabı kulpları temizlemek , mutfak dolabı yağları nasıl temizlenir sorularının cevapları arandı. Ama nafile bir sonuç bulundu . Yöntemler hem zaman kaybı oldu hem de bakteri ve yağların tam giderilmediğini ortaya koydu .

Bu yöntem ile mutfak dolabı kulpları temizlemek , mutfak dolabı yağları nasıl temizlenir sorularının cevapları arandı. Ama nafile bir sonuç bulundu . Yöntemler hem zaman kaybı oldu hem de bakteri ve yağların tam giderilmediğini ortaya koydu . 

Sonuç olarak şöyle bir düşündüğünüz de bu gibi doğal mutfak dolabı temizleme tekniğinin ne kadar uğraş verici bir iş olduğunu anlamalısınız. Siz iki yıl da bu gibi yöntemleri temizleme de ürünü olarak seçtiğinizi düşünün. Vereceğiniz ve ödeyeceğiniz paradan ziyade malzemelere harcayacağınız zamanı hesaba katın . Şaşıracaksınız !

Yani sirke zaten ve karbonat gibi doğal malzemeler tek başına etki göstermeyecek olup, kova içerisine biraz da deterjan atmanız gerekecektir. Sonuca göre yine kimya içeriğine sahip olunarak zararlarından kurtulamayacaksınız . Peki ne yapalım bir çaresi var mı diye düşündüğünüz de alt başlık ve blog yazımızda yer veriyoruz . Mutlaka okuyun .

Doğal Mutfak Dolabı Temizliği Nasıl Olmalı ?

Eğer yukarıda ki madde ve teknikleri kullanamayacaksak bir alternatifimiz var mı ? Mutfak dolabı yağları nasıl temizlenmeli , sararmış mutfak dolabı temizliği nasıl olmalı , nasıl yapılmalı diyebilirsiniz. Doğallık dediğimiz de aklımıza hiç bir alternatif gelmesin , yani tamamen organik temizlik olsun . Biz bunu su ile cevaplıyoruz. Su ile temizlik yapabilen bir bez olursa ancak doğal temizlik adını alabilir ki , bu da hızlı ve pratik yol olur.

Doğallık dediğimiz de aklımıza hiç bir alternatif gelmesin , yani tamamen organik temizlik olsun . Biz bunu su ile cevaplıyoruz. Su ile temizlik yapabilen bir bez olursa ancak doğal temizlik adını alabilir ki , bu da hızlı ve pratik yol olur. 

İşte Greenway Avrupa’dan sonra Türkiye’de bir yol açtı . Greenway bezleri ve özel nervünlü mutfak dolabı temizleme bezi  tamamen doğal bir parlak temizliğin nasıl olduğunu göreceksiniz.

https://satilmadanal.com/blog/

Farkları ise ;

 • Ucuz ve yıllarca kullanabilmeniz için tasarlandı.
 • Sadece su kullanarak temizleme sağlar.
 • Gümüş ve nano teknolojisi kullanılarak elde edildi .
 • Bitkisel temizliği içerdiği bitki kökleri ile yapmaktadır.
 • Size zarar veren hiçbir ürün içerisinde barındırmaz .
 • Çizmez , zarar vermez , dolap renklerini sarartmaz .
 • Hiçbir bakteri bırakmadan parlatabilir.

Bildiğiniz üzere mutfak dolaplarının farklı modelleri olur . Bu model eski ve yeni teknolojilere göre üretilirler. Ve ev hanımlarının düşündüğü aynı sorun  ise, yapısına göre mutfak dolabının içi nasıl düzenlenir veya mutfak dolabındaki yağ lekeleri nasıl temizlenir gibi .

Ortada doğal mutfak temizliği var ise bu soruların yanıtı da kolay ve basittir.

Mutfak Dolabı Çeşitlerine Göre Temizliği

Akrilik mutfak dolabı temizliği
Akrilik mutfak dolabı temizliği -Akrilik bir mutfak dolabı

Birçok dolabın çeşitlerinin olması bayanların kafasında soru işaretlerine neden olmaktadır. Hangi dolap nasıl temizlenmeli , yağ ve kirlerden nasıl arıtılmalı gibi düşünüp zaman kaybına yol açacak fikirlere girebilirler. Ancak yukarıda belittiğimiz temizlik ürünü akrilik mutfak dolabı, Ahşap mutfak dolabı, Suntadan yapılmış dolaplar ve lake mutfak dolabı temizliği dahil hepsi için aynı yöntemde kullanılır.

Hangi dolap nasıl temizlenmeli , yağ ve kirlerden nasıl arıtılmalı gibi düşünüp zaman kaybına yol açacak fikirlere girebilirler.

Ancak yukarıda belittiğimiz temizlik ürünü akrilik mutfak dolabı, Ahşap mutfak dolabı, Suntadan yapılmış dolaplar ve lake mutfak dolabı temizliği dahil hepsi için aynı yöntemde kullanılır. 

Ancak şu önemli bilgiyi sunmak isteriz ki , cam veya ayna yüzü olan bir dolabınız varsa cam ve ayna bezini   kullanmanızı tavsiye ederiz . Bu aynı zaman da herhangi bir cam ve ayna içinde geçerlidir.

Herhangi bir model ve marka olursa olsun, dış yüzeyi metal plastik farketmeksizin nervünlü bez etkilidir.

Nasıl Kullanılır ?

 • En baştan başlayarak tüm bölümleri kuru nervünlü bez ile silmelisiniz.
 • Daha sonra hafif bir şekilde su ile ıslattığınız bezi mutfak dolabın iç yüzeyinden başlayarak silin .
 • Köşeler dahil olmak üzere silmelisiniz . Bezin esnek yapısı ve gümüş parçacıkları diplerine kadar erişecektir.
 • Yağ sökücü özelliği ile kirleri emecek ve arındıracaktır.
 • Dolabın kenarlarınıda mutlaka silmeyi unutmayın .
 • Mutfak dolabının çekmecelerini çıkarıp iç yüzeylerini ıslak bez ile ovalayın .
 • Eğer daha önce tabak ve çanaklarınız varsa bunları da baştan yıkayıp dolabı havalandırmalısınız.
 • Yağları kazımaya gerek kalmadan çıkaracak suyu tabana enjekte edecektir.
 • Daha sonra ise , mutfak dolabının dış yüzeylerini aynı yöntem ile temizlemelisiniz.

Unutmayın kullanacağınız yöntem sadece su ve bez olmalı .

Kullanıma bağlı olarak haftada bir veya ay da bir kez bu işlemi yapınız. Genelde diğer temizleme sistemine göre uzun süre kirlerden ve tozlardan korur. Nedeni ise, doğal olarak yapıldığı ve bitkisel çözüm ürettiği içindir.

Yağ tabakaları ve kalıntıları en büyük sorun olurken, mutfak dolaplarının içerisinde bardak ve yemek kaplarımıza büyük mikroplar bulaştırmadan bir an önce sizinde bizim yöntemimizi denemenizi öneriyoruz.

Bundan dolayı beyaz lake dolaplar çabuk kirlenirken, satın almadan önce çabuk kirlendiği için düşünülmesine gerek kalmayacaktır.Ve böylelikle mutfak dolabı temizliği yapılırken ne kullanılır , mutfak dolabı temizliği nasıl yapılır sorularının cevabını umarım vermişizdir.

GreenwayMy Temizlik

Kimyasalsız Temizlik ürünleri- Greenway

Fikrinizi buraya yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.