Bulaşık Süngerinin Zararları

Bulaşık Süngerinin Zararları

Bugüne kadar mutfakta kullanılan bulaşık süngerinin zararları nelerdir ? Bulaşıkları yıkarken en çok kullanılan malzemeler bulaşık teli ve süngerdir. Bulaşık yıkamada kullanılan süngerlerin en büyük tehlikelerini ve zararlarını bu makalede öğreneceksiniz . Tamamen sağlığımız için önemli bilgiler içeren bu yazı da tüm süngerlerin zarar veren yapılarını göreceksiniz.

Bir tülden bile yapılabilen hem bulaşık bezi hem de süngerlerin tehlikeleri nelerdir ? Bunları okuduktan sonra fikirleriniz tamamen değişip gerçekleri anlamış olabileceksiniz. Satılan uygun bulaşık temizleme süngerleri zehir üstüne zehir saçmaktadır. Hep birlikte bu detayları okuyup süngerin yaydığı büyük tehlikeleri görelim. Bulaşık süngerinin zararları neler?

Bulaşık Süngerinin Büyük Zararları Ve Tehlikeleri

Evde mutfak bizim için en önemli temizlenmesi gereken yerdir. Esas daha önemli şey mutfaktaki tabak, bardak, kaşıklar, cezveler ve diğer her türlü mutfak eşyalarımız elde bulaşık süngeri ile yıkanmaktadır. Bulaşık süngeri ise, genelde suyun içinde bekletilir.

Bu tamamen başlı başına zaten yanlış olan bir uygulamadır.

Neden derseniz bulaşık ve türevlerinin bakterileri sünger içinde birikir. Biriken sünger ortama bu bakterileri suyun etkisi ile yayar.

Yayma sonucu ise olağan üstü bir kokuya sebep olur. Burada bulaşık süngerinin büyük zararları ve tehlikeleri de başlamış olur.

Nasıl mı ? 

Temizlik yaptığınız bez veya süngeri ne ile temizlersiniz ? Tabi ki  çoğu evlerde veya işyerlerinde en güzeli görünen deterjanı kullanarak mı? Peki deterjansız temizlik diye bilinen, çevresel sisteme ait ürünlerin olduğunu kaçımız biliyoruz.

Mikrop yayacak süngerlere ekstra bakteri bulaştırıldığını biliyor muydunuz ? Tabii ki çoğumuz bu yolu deniyoruz. Çünkü kimyasalların zararları hakkında başlıklı yazımızı okumamış olabilirsiniz.

Şimdi deterjansız bulaşık süngeri yıkama işlemi nasıl yapılır ? Su ile yapıldığını ve çevre bilimi sistemine girdiğini belirtelim. Öncelikle bu bilgiyi bilelim ve biz yine bulaşık süngerinin zararları ve tehlikelerine dönelim .

Bulaşık süngerinin tehlikeleri
Bulaşık süngerinin tehlikeleri – Süngerin zararları

Bulaşıktan sonra tülden yapılan sünger veya normal bezler ne kadar temizlenirse temizlensin içerisinde bakteri biriktiriyor. Bu zannedilen gibi normal bakteri değildir.

Bakınız MRSA bakterileri  hakkında bilgiler mevcuttur.

Bu bakteri türü büyük zararlar verir ve tehlikelerini de belli etmeden hayatınızı mahvetmeye devam eder.

Aslında bu bakteri türevleri bulaşığı ne kadar yıkarsanız yıkayın gitmesi çok zor olan bir türdür. Bekleyen ve mikrop yuvasına dönmüş bir durumun giderilmesi çok zordur.

Bir kaç dip not eklemek isteriz ;

Temizlik de kullanılan ürünlerin çoğu ve hepsine deterjan bulaştırdığınız da bu bakterileri daha çok ortaya çıkarmanıza neden olduğudur.

Kesinlik ve kesinlikle bulaşık yıkadığınız tabağa veya çanağa asla deterjan ve türevlerini sürmeyiniz.

Peki bunun yerine ne yapmalıyız derseniz yazının devamında kimyasız bir temizleme sistemini sizlere örnek göstereceğiz.

Bulaşık süngerinin tehlikeleri bunlar ile sınırlı kalmıyor.

Bulaşık süngeri içerisindeki bakterilerin ölme sıcaklığı var mı ?

Birçok bakteri türleri 120 ° F üstünde dayanamaz ve bu sıcaklığa karşı koyamaz. Fakat bu dereceye ulaşacak bir ısı bulmak zordur. Bulsak bile uğraşılmaz. Nedeni ise alınan bulaşık süngeri fiyatları yakacağınız  bu ısıdan daha ucuz ve ekonomiktir.

Yani bir sünger temizliği için bu kadar çaba harcanmaz. Ama harcarız, vaktim var uğraşabilirim diyen olduğu zaman da biraz düşünmesi gerekecek. Nedeni ise bulaşık temizliği için kullanılan süngerin içindeki Mrsa bakterilerinin bu özelliğe dayanıklı olmasıdır.

Ve bu sıcaklıkları ölçmeniz için ise, zaten bir termometre gerekecek. Gelin bu işlerden vazgeçelim. Çok kafa karıştırıcı ve zaman öldürücü işler değil mi ? O zaman bulaşık süngeri tehlikeli mi ?

Tuvalet atıklarından trilyonlarca kat daha kirli olan süngerleri neden kullanırız ki ?

Sağlığımızı kötü edecek ve ucuz diye aldığımız bu temizleme ekipmanını neden evlerimiz de bulunduruyoruz ?

Okumaya devam sonucunda eşsiz çözüm yollarını göreceğiz .

Bulaşık Süngerinin Zararları ve Bakterilerin Rolü

Eğer 120 derece sıcaklıkta bulaşık süngeri kaynatma olayından vazgeçtiyseniz, bakterileri başka şekilde yok etme yollarını da merak ediyorsunuzdur. Ama mutfaklarda, süngerlerde, bakteri üremesine engel olamayabilirsiniz.

Sadece bu bakteri olayını aza indirebilirsiniz.

Bazı kaynak ve yorumlarda bildirilen açıklamalarda bir kap içerisine su konulmakta ve bu suyun içerisine kesilmiş bir limon ve süngeri bırakmalısınız deniliyor. Bunu da mikrodalgaya koyarak sıcaklığı 110 ve 120 derece ısıya alıp beklemelisiniz.

Böylece bakteriler süngerin içerisinden çıktığı söylenmektedir.

Bu bilgi sizce doğru mu ? Böyle bir yöntemde zehir saçan Mrsa bakterisi süngerin içinden gider mi? Veya bakteri öldüğü zaman yayılan virüsler nerede kalacak ? Bulaşık süngeri tehlikeli mi ? Bu tehlikelerden kurtulabilir miyiz ?

Bizce bu süngerin zararları ve tehlikelerinden kurtulamazsınız.

Çünkü bakteri ve virüsler güçlüdür.

Çoğalma özelliğini bu temizleme sistemlerinde yenilerler.

Limon kabuğu ve içindeki limonun suyu sürmek veya bunun ile süngeri yıkamak sadece süngere güzel kokma özelliğini katar. Bulaşık deterjanları ise sizlere en kötü zararı verir.

Bulaşık deterjanı ve temizleme jelleri başlı başına zehir iken bunları süngerin tehlikelerinden kurtulmak için yapmanız daha büyük bir hataya sebeptir.

Doğru bilgiler her zaman sizler için tespit ediyoruz.

Tuvalet araç ve gereçlerinden daha pis bakteri toplayan süngeri asla ve asla kullanmayın kullandırmayın.

Gün boyu en çok temizlenmesi gereken mutfak olduğu için bazı ev hanımları ocak kenarlarını, fırın içi temizliğini, mikrodalga detayını ve buzdolabı temizliğini de süngerler veya bulaşık bezleri ile yaparlar.

Bu söylediğimiz gibi süngerin büyük zararlarını daha büyük hale getirip yaymaya çalışmaktır. Yağlı ocaklara ve krom, çelik metal gibi zeminlere bulaşmış lekelerle daha büyük pisliği toplayacaktır.

Süngerler hızlı bir temizlik için seçilse bile , maalesef bakteri üretmeme de başarısızdır. Bu şekil bilgilerin doğruluğunu onaylamış, Arizona Üniversitesi deney uzmanları ve Health digest ilginç bir tespiti gün yüzüne çoktan çıkarmıştı bile.

Ancak buna inanan insanlar olsa da inanmayan insanlar da bulunmaktaydı. İnanamayan insanların tek sorunu süngerin zararları ve tehlikelerini sağlığı ile ödemeleri olmuştur.

Bulaşık Yıkamada Kullanılan Süngerin Yol açtığı Hastalıklar

Yol açtığı hastalıkları isterseniz iyi düşünün. Mikrop yuvası barındıran ve içine bir bir emilen süngerdeki hastalıklar göz kapatılacak kadar büyük.

Çünkü klozet bile süngerden daha temiz bakteri bulunduruyor. Bu kadar bakteri bulunduran ucuz temizlik parçalarına asla para ödemeyi düşünmeyin. Bazı hastalıklara yol açarak, ileride hayatınıza engeller koymaya devam eder.

Bu hastalıklar nedir;

 • Verem
 • Tifo hastalığı
 • Kanser
 • Koli basili

gibi hayatınızı riske atacak hastalıklar ile pahalı sonuçlar ödemek istemezsiniz. Burada ki E coli basili büyük ve tehlikeli bir bakteridir.

Bu gıda türlerinden bulaşabilen bir bakteridir.

Dikkat edin bu tüm hasta edecek sonuçlara maruz kalmadan sıradan bulaşık süngeri almayı bırakın.

Tabii ki bu anlatılanlar sıradan bezler için de geçerlidir.

Ayrıca bunlar için ilk önce bulaşık süngeri nasıl yapılıyor bilgisini de okumanız gerekecek. Bu şekilde üretildiği maddeleri ve yapıyı öğrenerek bir tık daha uzak kalmak isteyeceksiniz .

Süngerlerin zararları ile çevre ve sağlığa etkisi nedir ?

Süngerler plastik, boyalar hatta sentetik dezenfektanlar gibi sağlık açısından olumsuz bileşenler içerebiliyor. Bu gibi maddeler zaten çevre ve sağlığa zararlı olduğunu bilmeyen yoktur. Eko çevre dostu ürünler kullanmadığınız sürece hem doğaya hem de sağlığınıza büyük tehditler bulaştırmış olursunuz. Kısacası  eko olmayan bu tip ürünlerin hijyeni de olmaz . Sadece göz yanılmasından ibaret kalır.

Peki bulaşık süngerinin zararlarından kurtaracak bir çözüm yolu yok mu ? Elbette mevcuttur. Japon teknolojisi sayesinde bu iş tamamıyla halloldu. Eko ürünleri ortaya koydular. Alt başlıkta açıklamaları okumaya devam edin.

Zararsız Bulaşık Süngeri Var mı ? 

Daha bir yol olmalı ve tüm sıkıntılardan kurtaracak bir ürün olmalı diye düşünebiliriz ? Zararsız bir bulaşık süngeri hayal ederken gerçekleşmesini sağlayan yine dediğimiz gibi Japon ürünleri oldu.

 1. Daha az suyu içine çeken bir sünger veya bezi ürettiler.
 2. Ve daha hızlı kurusun .
 3. Ayrıca kimyasal maddeler olmadan temizlik yapsın.
 4. İnsan sağlığına hiçbir zararı olmasın.
 5. Eskimesin, çizmesin, yırtılmasın.
 6. İki yılda bir veya beş senede bir para verelim .
 7. Deterjan ve türevlerini kullanmadan su ile doğal temizlik yapsın.

Daha ne yapsın diyelim . Böyle güzelim ve zararsız bir kimyasalsız temizliği icat eden Japonlar olmuştur . Bakterileri içerdiği bitki kökü ve gümüş gücü ile yok ederek kendi içine hapsetmeyen bir ürün özelliği mevcut . Pek uzatmadan sizlere Greenway Türkiye ürünleri olduğunu açıklamak isterim . Bunları bir kez denerseniz ne kadar güçlü bir yapıda olduğunu anlayacaksınız.

Unutmayın süngerler ve bezler, hızlı bir temizlik işi gerektirdiğinde kullanışlı olmaktadır. Hızlı ve kullanışlı olması için tek yol aqua magic ürünüdür. Kullanmayan asla farkı göremeyecektir. Sağlığımız değerli olduğu için makaleyi okumuş oldunuz . Tekrar tekrar bulaşık süngerinin zararları ve tehlikeleri için tavsiyelerinizi ve yorumlarınızı da eksik etmemeniz bizim için önemlidir.

GreenwayMy Temizlik

Kimyasalsız Temizlik ürünleri- Greenway

Fikrinizi buraya yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.