Fırın içi Temizliği

Fırın içi temizliğinde yanlış kullanılan malzemeler

Mutfakta fırın içi temizliğini sadece su ile yapacağız.Bu yazıda ankastre fırın temizliği dahil tüm fırın çeşitlerinin geniş temizleneceği bir yazı okuyacaksınız. Malum mutfak eşyaları arasında en çok kullanılan fırınlar da bakteri birikmesi daha çabuk gelişmektedir.

Bu bakterilerin zararları ve kalıtsal maddeleri vücutta toksin olarak birikir ve gelecek yaşantımıza olumsuz sağlık sorunları çıkarır.

Peki ne yapmalıyız ? Fırın yüzeyleri ve fırınların içi detaylı temizlenmeli ki, bakteri ve mikroplar kolay yoldan yok olabilsin. Siz nasıl yapıyorsunuz . Deterjanlar veya yüzey temizlemede kullandığınız spreyler veya kimyasallar kullanarak mı bu işi çözmekte siniz.

Eğer böyle fırın üstü veya iç temizliğini yapıyorsanız daha çok kirleterek kendinize zarar verirsiniz.

Zaten böyle yapmıyorsanız doğal fırın temizleme yöntemlerini uyguluyorsanız o zaman bir kez daha düşünün.Merak etmeyin ! Biz size doğal temizleyici tariflerini de vereceğiz.Fakat bunu en kolay fırın temizleme yöntemleri arasına koymayacağız.

Size daha basit ve kolay bir haber vermek isteriz.Sadece su ile fırın iç temizliği ve doğal malzemeler ile farklarını anlatarak pratik ve hızlı çözüm yoluna ulaşacaksınız.

Fırın içi Temizlemenin Doğal Yolları

Alttaki resimde doğal temizleyici için gereken malzemeler görmektesiniz.Bu malzemelere hiç gerek kalmadan,fırını temizlemenin doğal yollarını sergileyeceğiz.

Fırın içi temizliğinde yanlış kullanılan malzemeler
Fırın içi temizliğinde yanlış kullanılan malzemeler

Gereken malzemeler üzüm sirkesi ,limon tuzu ,karbonat ve su !

Ve bunlara ek olarak limon suyu ,kabartma tozu , ve sirke kullanılır.

Şimdi düşünelim ve uygulamaya geçmeden önce biraz bilgi sahibi olalım .

Bu doğal fırın temizleme malzemeleri :

Fırının içerisinde bulunan donmuş yağları,kalıntı atıkları,kızaran ve pişen bütün gıdaları çıkaran, doğal bir çözüm bu mu ?

Derinleşmiş fırın yanık izlerini,karbona dönüşmüş yanma kokularını giderebilen doğal temizleme yöntemi olabilir mi ?

Diğer manuel fırınlar,kendi kendini temizleyen fırınlara göre biraz uğraştırır.Ama kirli kaldıkları sürece ikisinin de işe yaramadığı açıkça ortadadır.

Yine de biz bu doğal yöntemleri anlatarak soruların cevabını bulmaya çalışalım .

Ev yapımı fırın temizleyici tarifi :

Bir yemek kaşığı karbonat ve bir tatlı kaşığı limon tuzunu bir bardak su ile kaynatıyoruz.Karbonatı çözmek için iyi derecede kaynatmak gereklidir.Karbonatı sadece sirkeyle karıştırıp fırına dökerseniz bu şekilde de lekeler çıkabiliyor.

Fırın içi Temizliği Karbonat,Limon ve Karışımları :

(Buraya kadar iyi fakat ,fırın ısındığı zaman karbonat lekeleri de meydana çıkacaktır ).Önlemek için karbonatı kaynatmamız lazım.

Bir çay bardağı dolusu sirkeyi bir kap içine döküyoruz ve kaynatılan limon tuzu ve karbonatı buraya ekliyoruz.Hazırlanan bu karışımı fırının içine dökmeniz gerekecek.

Not:Genelde fırın zeminleri 250 ml kadar sıvıyı taşırmadan içerisinde tutabilir.

Bu karışımı bir sünger yardımı ile fırın duvarlarına ve fırın tellerine sürüyorsunuz.Bu işlemlerden sonra fırın kapağını kapatıp ,alt üst ayarda 100 derecede 3 dakika çalıştırıyoruz.Daha sonrasında karışım buharlaşarak kirler yumuşamaktadır.

Fırın Kapağını Çıkarmak :

Fırın içi soğumaya başlarken kapak bölümünü de çıkarın . Kapağın alt kısmında bulunan menteşelerin üzerindeki kilidi kendinize doğru çekin ve kapağı çıkarın.Menteşelerin iki tarafını da aynı şekilde çıkarmaya özen gösterin .

Daha sonra sıradan bir bulaşık süngeri ile fırın içinde bulunan karışımı ovalayıp kirleri çıkarmaya çalışıyoruz.Tabi burada kullanılan sünger sıradan bir sünger. Bizim fırın içi temizliğinde kullanacağımız ayrı bir sünger ve aşağıda bu sünger hakkında detaylı açıklamamız mevcuttur.

Fakat kimyasalsız bulaşık süngeri için Greenway bulaşık bezi adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

Zarar veren fırın temizlemesi
Zarar veren fırın temizlemesi

Burada süngerin yeşil kısmını kullanarak fırının çizilmesine yol açacaksınız.Bu çizilmeler teflon tavada olduğu gibi kanser riski taşımaktadır.İlgili yazı için teflon tavada kanser riski makaleye bakabilirsiniz.

Bu arada konuya tekrar dönelim .Fırının camlarını ve zeminini sıvı arap sabunu ile köpürtmek gerekecek .Daha sonra temiz ve ıslak bir bezle köpüğünden arındırmamız lazım .

Fırın teli nasıl temizlenir : Kolay fırın temizlemek için fırın telini de sirkeli suda bekletmemiz lazım .Çözülmesi gereken ve yumuşayan yağ atıkları sirke sayesinde kendiliğinden çıkacaktır.

Yine son işlem olarak kapağın içini ve dışını  sirkeli su ile durulamak gerekiyor.Fırın tavanın da aynı şekilde temizlenmesi lazım .Sonunda kapağını monta ederek işlemi tamamla !

Bu uygulamalar gri fırın temizlemede ,Bosch marka fırınlarda veya Siemens ankastre fırın modellerinde de geçerlidir.

Şimdi asıl konumuza geçelim .

İşlemler bitti ! Sizce olabilir .Belki bazılarımız için çok uzun zaman kaybı bir uygulamadır .Bizce de ever zaman kaybı ve yorucu .Üstelik doğal temizlik olarak bilinse de bu kadar karmaşaya ne gerek var . Su gibi vazgeçilmez bir doğasal kaynak varken.

İşte sıra kimyasız temizliğin ürünü olan , Aqua magic ürününü anlatmaya geldi .

Kimyasal Olmadan Fırın içi Nasıl Temizlenir ?

Fırın temizleyici olmadan fırın nasıl temizlenir ? Fırın içi temizlemenin kolay yöntemleri nelerdir ? Bu soruların en basit ve çözüm odaklarını sizlere bir tek ürünle anlatacağız.

Yukarıda ki bahsettiğimiz doğal fırın temizleme yönteminde birçok malzeme kullandık. Her biri de genelde gıda ürünüdür.(Arap sabunu hariç ).Biz bu kadar malzemeye ne gerek duyalım ki .Ayrıca fırın içi temizlik ürünlerine gerek olmadan etkili ve pratik bir şekilde bu işi çözelim .

Üstelik en iyi ev yapımı fırın temizleyici tarifi arama motorunda, hızlı bir şekilde taramada iken .

Bu ürün ile fırının kenarlarını ,içini,üstünü ,kapağını her yerini sadece su ile temizleyin .

Fırın içi temizliği
Fırın içi temizliği-Greenway ürünü splitter

Etkili ve pratik değil mi ! Dakikalar içerisinde aqua splitter mutfak süngeri size yardımcı olacaktır.Gece sirke ile temizlemeye zaman ayırmayı bırakıp ,su ile ıslattığınız aqua sünger ile fırını siliniz. Güçlü gümüş parçaçıkları ve bitki kökleri sayesinde kimyasız temizlik yapar.

Pırıl pırıl olan mutfağınızdaki fırın göze çarpacaktır.Sağlık ve hayat evin mutfağından geçmektedir.Kimyasallar ve doğal temizlik yanılgısı yazımızı okuyarak , bakterilerin ve mikropların etkilerini ve kimyasalların zararlarına bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Kullanacağınız bir miktar su ve splitter sünger size hızlı ve etkili fırın içi temizliği yapma keyfini sunacaktır.

Sağlıklı yaşam dileriz.

GreenwayMy Temizlik

Kimyasalsız Temizlik ürünleri- Greenway

Fikrinizi buraya yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.