Sürdürülebilir Temizliğin Önemi

Sürdürülebilir temizliğin önemi

Sürdürülebilir temizliğin önemi, çevreye duyarlılık ve insan sağlığı için önemli olduğu kadar, doğal kaynağın korunması içinde gereklidir. Bu makalemizin bir bütünü olarak doğa dostu temizlik ayrıntısına göz atabilirsiniz.

Sürdürülebilir temizlik nedir?

Yaşam boyu çevresel etkileri önemli düzeyde azaltan ve temizlik ihtiyaçlarını doğal olarak sunan bir sistem diyebiliriz. Bu sistemin benimsenmesi doğa, çevre gibi insanın yaşamını etkileyen faktörler için şarttır.Ab komisyonu çevresel ayak izi yöntemlerine ilişkin tavsiye kararı başlatmıştır. Makale linkte İngilizce olsa da önem taşımaktadır. Birçoğumuzun ve çevreci insanlığın en gerekli nedenlerinden bir tanesi sürdürülebilir temizlik olup, en önemli bilinmesi gereken konudur.

Sürdürülebilir Temizliğin Önemi ve Nedenleri

Sanitasyonun çevre üzerindeki etkilerine girdiğimiz zaman, oldukça hassas olduğunu biliriz. İçme sularının arıtılması ve bertaraf olması için şarttır. Salgınların önlenmesi ve hastalıklaran korunmak içinde sürdürülebilir temizlik gereklidir. Ayrıca toplumsal bir farkındalık oluşturmak için en büyük ekosistemlerden bir tanesidir. Çevresel sürdürülebilir temizlik, çevre ve insan sağlığı için büyük bir öneme sahiptir. İşte bu önemi açıklayan bazı nedenler:1. Çevreyi Koruma ve İnsan Sağlığı : Sürdürülebilir temizlik uygulamaları, doğal kaynakların korunmasını ve insan biçiminde yapıların bozulmamasını sağlar. Su kirliliği ve toprak erozyonunu önlemeye yardımcı olur.

2. Atık Azaltma ve İklim Değişmesi: Atık üretimini azaltarak, geri dönüşümü teşvik eder. Atık azaltmada en iyi yöntem sürdürülebilir temizlikte süreçlerin doğru kullanılmasıdır. İklimin dengesi ve doğal yapısı içinde önemlidir.

3. Ekonomik Avantajlar: Verimli, sürdürülebilir temizliğe yönelik ipuçları, etiketlerde belirtildiği gibi doğru miktarda temizlik ürününün kullanılması ekonomik avantaj sağlar. Her üründe doğru ve gerçekçi kılavuz bulunur. Ayrıca bu tarz ürünler eko standart fiyatları içerir. Oldukça uzun süre kullanıp, çevrede kolay kaybolur.

4. Zaman: Enerji ve paranın yanı sıra yeşil temizlik ürünleri önemli ölçüde zamanı değerlendirmede tasarruf sağlar.

5. Faydaları Neler: Alerjiye asla kapılmazsınız. Cildinizin temizleme ve sağlıklı dostudur. Çevreye dost ürünlerin etkisi sayesinde, dolaşım sisteminizi korur.

Sürdürülebilir Temizliğe Ne Örnekler Verebilirsiniz?

Çevre kirliliği ve koruyucu önlemler alınmadığı sürece sürdürülebilir temizlik olmaz. Bunlar nasıl oluşur ve örnekleri neler derseniz, doğal çevreyi korumak için yapabileceklerinizi yazalım. Arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz, sağlık ve gelişim ile ilişkisini de yer verelim.

 • Suyun korunması ve temizliği
 • Enerjiye katkı sağlaması
 • Atıklarda kirliliğin önlenmesi ve azaltılması
 • Geri dönüşen ambalaj kullanılabilirliği
 • Plastik kullanımında sınıflandırma veyahut ortadan kaldırılması
 • Flora ve Faunanın korunması
 • Mikroplastikleri önlemek
 • Geri Kazanım
 • Kimyasal kullanımı sınırlandırma veya hiçlik
 • Biyolojik çeşitliliğinin korunması
 • Çevresel bozulmayı önleme

Sağlık ve gelişimle ilişkisine yer verecek olursak birbirleri ile bağlantılıdır. Sürdürülebilir temizlik, sağlığın yalnızca hastalanma olmadığını, aynı zamanda fiziksel, zihinsel ve sosyal refahı da kapsadığını ima eder. Sağlıklı bir nüfusun sürdürülebilir kalkınma için gerekli olduğunu ön görür.

Buna karşılık ekonomik büyüme veya gelişim, sürdürülebilir sağlık için gerekli olan eğitim ve altyapı yatırımlarını destekler. Sürdürülebilir temizleme olmazsa, biyolojik çeşitliliğin kaybı, solunum yolu hastalıkları, ısıya bağlı hastalıklar ve birçok hastalıkların yayılmasına yol açar. Buda sağlık ve gelişim ilişkisini anlatan bilgidir. Sağlığın olmadığı birey veya bireyler gelişiminde sorunlar yaşayarak, odaklanma yaşanmaz.

Sizde sürdürülebilir temizliğin önemi için neler yaptığınızı yorumlara yazarak, çevreci insanlığa güzel örnekler katabilirsiniz.

Share:

GreenwayMy Temizlik

Kimyasalsız Temizlik ürünleri- Greenway

Fikrinizi buraya yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.