Doğa Dostu Temizlik

doğa dostu temizlik

Doğaya özgü hijyen hem de ekonomik sistemde temizlemeye doğa dostu temizlik denir. Doğa dostu temizleme için bazı ürünlere sahip olmanız, sahip olduğunuz bu ürünleri nasıl uygulamanız gerektiğini iyi bilmelisiniz. Ama bu yazımızı okumaya başlamadan önce, geniş bir tanımını yaparak, doğaya ve sağlığa faydalı temizlemenin ne derece önemli olduğunu anlayalım.

Doğa Dostu Temizlik Nedir?

Bu tanımdan önce organik temizlik ürünleri nedir, başlıklı makalemizi okumanızı öneririm. Yazımızla biraz farklı anlam içerse de amaçları aynıdır. Ayrıca eşdeğer özellikleri de bulunur. Çevreyi korumayı hem insana hem de doğaya zarar verecek kimyasalların kullanımını minimum seviyeye indirmeyi amaçlamış temizlemeye doğa dostu temizlik diyoruz. Bunu alt kategorilere ayırarak doğa dostu temizlik anlamını daha iyi özetlemiş olacağız.

 • Geri dönüşümle atık değeri: Kullanılan ambalaj veya paketlerin geri dönüşüme girmesi ve atık oranlarının aza indirilmesine fayda olur. Ömrü uzun ve doğaya uygun malzemelerden sayılır.
 • Biyolojik doğa dostu temizlik ürünleri: Tabi ki bir ürünün biyolojik olarak parçalanması ve çevreye uyumlu zarar vermeden temizleme yapabilmesi oldukça önemlidir. Bu tarzda üretilen tüm ürünler kimyasal atıklarımızı azaltarak, su kaynaklarının doğal kalmasını sağlar.
 • Su tasarrufu ve enerji verimliliği : Doğa dostu temizlik yapılırken, su kullanımını minimum seviyede olduğu için tasarruf sağlamaktadır. Ayrıca doğa dostu temizleme yaparken hem enerji israfı hem de bu kategori altında cihazlar kullanıldığında doğaya da önemli ölçüde katkı sağlanır.Düşük enerji tüketen cihazlar da doğa dostu sayılmaktadır.

Aslında doğa dostu temizlik ürünleri, bireysel ve kurumsal açıdan da çevreye daha az veren bir temizleme sistemini geliştirmede önemlidir. Çevresel sürdürülebilirliği desteklediği gibi, çevreyle dost olan alternatifleri beraberinde getirir.

Doğada Dost Temizlik Yapmamanın Zararları

Biliyorsunuz ki, daha önce ki kimyasallar ile doğal temizleme yanıltıcı bilgilendirmesini makalemizde paylamıştık. Yine de sizlere ayrıntıları ile bazı bilgileri eklemek istiyoruz. Doğa dostu temizleme yapılmadığı taktirde şu sonuçlar elde edilmektedir.

 • Çevrede kirlilik oranı ve toksin yaygınlığı: Piyasada oldukça fazla satılan kimyasal temizlik ürünleri, topraklara ve su hatlarına karışması oldukça basitleşir. Yavaşçacık parçalanma süreleri ile, ekosistemleri ciddi oranda etkiler.
 • Hava ve Su Kirlenmesi: Doğa dostu olmayan ürünlerin kullanılması sonucunda, havaya giden kimyasal buhar, yaşanılan hava oksijen miktarını azaltarak kaliteyi bozmaktadır. Ayrıca nefes ile solunacağı için, insan vücuduna zararları çoktur. Temizlik suyunun içerisinde kimya kalıntıları tüm kaynakları alt üst eder. Yaşamda kullanılan sular tehlikeli hale gelir. İçme sularına dahi büyük zararı olur.
 • Zehirli Atıkların Üretimi ve İnsana Zararı: Genel temizlik ürünlerinin üretimi esnasında, zehirli kimya üretildiği için paketlenme sırasında çevreye büyük zarar verilmektedir. İnsanların kanserojen kimyasalların üretimi sonucu, cilt ve alerji gibi kalıtsal ve geçici hasarlara neden olur.
 • Sürdürülebilirlik Problemleri: Çevreyi koruma hedefleri için eko temizlik yapmamak, doğal kaynak tükenmesine ve enerji israflarına sebebiyet verir. Buda büyük sorunlara yol açarak sürdürülebilirlik sorunlarını ortaya çıkarır. Organizmaları etkilediği gibi ekosistemi de bozmaktadır.

Kişisel temizlikte kullanılan temizlik maddelerinin zararlarından bir kaç örneği sıraladıktan sonra gelin birde faydalarına göz atalım.

Doğa Dostu Temizleme Neden Faydalıdır?

Çevreye duyarlı doğaya dost ürünlerin güzel yanlarını ve avantajlarından bahsederek, bilgilendirmek istiyoruz. Çarşı pazar alışverişi yaparken, sıradan bir malzeme almamanız için uyarı anlamından yola çıkabilirsiniz.

 • Çevreci Koruma: Doğa dostu temizlikte uygulama yöntemleri, doğayı kirletmeme ve doğal kaynağın bozulmamasını sağlamaktadır. Doğanın güzel manzarasını ve ekosistemin korunması oldukça önemli olduğu için, bu yöntemleri uygulamakta faydalıdır.
 • Sağlığın Dostu: Zararlı satışta olan ürünlerin aksine, doğaya özgü ve çevre dostu ürünlerin sağlığımıza katkısı oldukça fazladır. Hem iç organlarımızı korumamızı, hem de karaciğeri bile tehdit eden kimyasalların zararını almamış oluruz.
 • Doğa kokusu : Kimya artıkları ile üretilmiş ve bu maddeler kullanılarak yapılan ürünler feci şekilde koku yayarlar. Buda erken hasar alan insan bedenini olumsuz etkiler. Doğasal bir koku için doğa dostumuz olan temizlemeci bir yapı elde etmek faydalıdır.
 • Evde Malzeme Bulundurmak: Örneğin bir mutfağı doğal yollar ile temizlemek istiyorsunuz. Elinizde doğal mutfak süngeri olduğunu varsayalım. Bu süngerle istediğiniz bir yüzeyi su ile temizleme yapabileceksiniz. Ancak farklı alanlarda bir takım extra hijyeni kendi malzemeleriniz ile yapmanız gerekiyorsa, limon veya sirke tarzında ek malzeme telafi etmelisiniz.
 • Doğal Ortam Görselliği: Unutamayın ki, doğa dostu temizlik yapmanın en güzel özelliğinden bir tanesi de görünümdür. Kimyasal kalıntılar hem buharlaşma yayar, hem de gözle görünecek izler bırakır. Bu kalıntılar olmadan zarif bir görünüme kavuşabilirsiniz.
Sizde evde yapabileceğiniz doğa dostu ürünleri ve bir kaç yöntemi yazı altında yorumlara yazarak, çevre dostlarına katkıda bulunabilirsiniz.
Share:

GreenwayMy Temizlik

Kimyasalsız Temizlik ürünleri- Greenway

Fikrinizi buraya yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.