Mutfak Tezgahını Temizlemek Çok Basit

Mutfak tezgahını temizlemek

Mutfak tezgahını temizlemek, hem evimizin hem de mutfağımızın önemli bir yapı yeridir. Tüm gün ister yemek hazırlansın isterse yapılmasın her zaman kullanılan bölge olduğu açıkça ortadadır. Sıcak ve soğuk içeceklerin hazırlandığı, yemek artıkları ve kalıntılarının kaldığı yerdir. Burada bulunan nem ve oluşmuş besin parçaları sizleri hasta etmekle kalmaz, mikroplar içinde kalıcı ortamlara kucak açar. Eğer tezgahlarda bulunan mikroplara 18 ile 24 saat arasında bir müdahale yoksa, sayıları milyonlara ulaşarak size bulaşma ihtimali daha da yüksek olacaktır.

İşte bu yazımızda sizlere hem doğal mutfak tezgahının temizliği hem de tezgahların çeşitlerine göre temizlik yöntemlerini anlatan en iyi yolu bildirmek istiyoruz. En hızlı ve kolay mutfak tezgahı nasıl temizlenir ? Doğal yollarla mutfak tezgahı nasıl temizlenir, bu konuyu anlatmadan önce kısa bir özet sunmak isteriz. İster granit,ister mermer, isterseniz ahşap mutfak tezgahı olsun tek bir ürünle tüm doğal temizleme ürünlerini unutabilirsiniz. Bu Greenway ürününü alt başlıkta anlatacağız.

Mutfak Tezgahı Temizlemenin Doğal Çözümü ?

Ham ve pişmiş etler, sebze ve meyve kalıntıları ve daha fazla mikrop mutfak tezgahlarına yapışabilen ve kolay mikrop oluşturan gıdasal kalıntılardandır. Elleriniz hastalığa sebebiyet veren mikroplara dokunduğu zaman bunu başka yerlere taşıma ihtimalide olur. Önceden planladığınız doğal yollar ile bu mikroplara savaş açabilirsiniz. Doğal temizlik eskiden günümüze kadar ulaşan ve bazı gıdalar ile yapılan bir tür mikroplardan arınma tekniğidir.

Eğer doğal mutfak tezgahı nasıl silindiğinden önce mutfağınızın genel temizlenmesini merak ediyorsanız, mutfak temizliği için sırlar yazımızı okuyabilirsiniz. Bildiğiniz gibi mutfak tezgahları çeşitlerine ayrılır. Granit tezgah temizliği ayrı bir iş gerektirirken, ahşap veya mermerlerin temizlenmesi daha ayrı bir iş gerektirmektedir. Bunların yanında laminant, fayans, koryan (Corian ), paslanmaz çelikten yapılan mutfak tezgahları da dahildir. Hepsi de zor ve tertemiz olması için bazı doğal veya ince iş gerektirir. Fakat bunları da sararmış veya yanmış olarak düşünürsek işler daha da zor hale gelecektir.

Peki doğal olarak mutfağın tezgahları nasıl temizlenecek ?

İhtiyaç duyulan bazı gıda ve materyal ;

  • Karbonat
  • Su
  • Limon
  • Sirke  ( Beyaz )
  • Mısır Nişastası
  • Temiz bir şişe

Bakın yukarıda sayılanlar sizlere hiç yabancı gelmedi değil mi ? Biz genelde bu zor yola karşıyız. Sararan mutfak tezgahı nasıl temizlenir veya siyah mutfak tezgahı nasıl temizlenir gibi soruların arkasında bu ürünler olmamalı. Var ama tezgah temizliğinde çok uğraş veren işler olduğunu söylemek isteriz. Yemek yapılmayan bir günde bile tezgahlar kullanılıyor gibi . Bir çayınız veya kahveniz demlenirken veya dinlenirken bile tezgahın üzerinde beklemektedir. O arada yoğunlaşan buhar veya dökülen kahve damlaları yapışır kalır.

Ama yinede sizlere doğal yöntemlerle tezgahlar nasıl temizlenir anlatalım. Ve bu konuların sonunda Green way Aqua magic ürün içeriğinin farkını görelim.

Ahşap Mutfak Tezgahını Nasıl Temizlersiniz ?

Ahşap tezgahlar nemli bırakıldığında veya içecek ve yiyeceklerin sulu olması nedeniyle çok çabuk yıpranan türdür. En kısa sürede temizlenmesi gereken ilk tezgah çeşitlerindendir. Eğer böyle bir tezgah evinizde veya iş yerinizde varsa, hemen karbonat ve ve sıcak su ile temizlemelisiniz. Islak bırakılmaması gereken önemli bir yer ve mutfak malzemelerini hazırladığınız yerin ahşap olduğunu unutmayınız.

ahşap-mutfak-tezgahı parlatma
ahşap-mutfak-tezgahı parlatma – Kısa tezgah

Granit mutfak tezgahı

Granit en çok ve sık kullanılan malzeme olduğundan dolayı, tavsiyeler de geniştir. Asla çizilmemesi gereken temizlik yöntemi ile bu taş yapı silinmeli ve bakteriden arındırılmalıdır. Mikrofiber özelliği taşıyan güçlü bir bez ile silinmesi daha kalıcı sonuçlar verecektir.

Granit tezgah nasıl silinir
Granit tezgah Silinmesi

 

Laminant Tezgahlar ve Silinmesi

Laminant tezgahlar teknolojide hızla büyüdü. Büyümeye devam eden bu yapının güçlü yapısı olduğu bilinir. Böyle olması bakım ve onarım gerektirmediği anlamını taşımaz. Tabi ki bakımı ve silinmesi de zor değildir. Aşındırmayacak, iz ve leke bırakmayacak özenle temizlenmesi gereken bir yapıdır.

Laminant tezgahların silinmesi
Laminant tezgahların Temiz Görünümü

Fayans Mutfak Malzemesi Masası

Fayanstan yapılan mutfak tezgahları silinmesi çok basit ve kolay bir işlemdir. Ama sert fırçalamanız yüzeyini çizebilir, aşındırabilir. Bu nedenle yumuşak bir bez yardımı ile pırıl pırıl yapabilirsiniz. Piyasa da satılan her fayans temizleme ürününü kullanmamanız tavsiye edilir.

Fayans mutfak tezgahları
Fayans mutfak tezgahlarının bakımı

Mermerden yapılan Tezgahlar

Mermer en çok üzerinde yemek ve doğrama işlemlerinde kullanılan mutfak malzeme araçlarındandır. Çok bakım isteyen özelliği ve kolay çizilebilir ve leke oluşturabilen yapısı vardır. Bu nedenle dikkatli kullanılması gereken mutfak tezgahlarından birisidir. Sirkeyi bu yüzeyde kullanmamanız önerilir.

mermer mutfak tezgahlarının temizliği
mermer mutfak tezgahları

Paslanmaz Çelik ve Metal Tezgahların Temizlenmesi

Çok şık görüntüsü olan paslanmaz çelik tezgahların gelin bu görüntülerini hiç bozmayalım. Metal olarak üretilen mutfaktaki et, meyve ve sebze doğrama yardımcısı asla ıslak kalmaya gelmez. Önlemini almanız ve doğal temizleme bezleri ve emici mikrofiber bezler kullanmanız yararınıza olacaktır.

Mutfak Tezgahını Temizlemenin Pratik Yolu

Mutfak tezgahını temizlemek aslında çok pratik ve kolay bir işlemdir. Bunu uzatan kullandığımız temizleme ürünleridir. Mutfaklarda bulunan kuvars, sabun taşı, beton, kasap gibi bir çok türden tezgah bulunabiliyor. Bunları temiz ve parlatmak için ne bir bulaşık parlatıcısına ne de bir tuz veya mısır nişastasına ihtiyacınız olacak. Evet mutfak tezgahı temizlemenin en pratik yolu burada !

Çok basit bir işlem ile özel Aquamagic Türkiye ürünleri bunu size anlatıyor.

Üstelik her gün yaptığınız bu işlere yukarıda saydığımız doğal temizlik malzemelerini kullanacak mısınız ? Hesapladığınız zaman, sadece 1 yılda sirkeye temizlik için ödediğiniz parayı bir hayli cep yaktığını göreceksiniz. Peki mutfak temizliği yapmadaki çözüm nedir ? Tabi ki bahsettiğimiz Greenway absolute mini veya nevrünlü bez ile yapmanızdır.

Mutfak tezgahını temizlemek
Mutfak tezgahını temizlemek

Kısacası Özel mikro fiber bez bir Japon üretimi ve ürünüdür. Green way ise bu işin bir temsilcisidir. Mutfak tezgahını temizlemek saniyelerinizi almayacak. Üstelik ne bir çizik ne de bir leke bırakmadan su ile ıslattığınız bezi sıkın ve silin. Ne tür tezgah olursa olsun ilk aldığınız gün ki gibi ışıldasın.

GreenwayMy Temizlik

Kimyasalsız Temizlik ürünleri- Greenway

Fikrinizi buraya yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.