Granit Mutfak Tezgahı Nasıl Temizlenir ?

Granit mutfak tezgahı nasıl temizlenir

Granit mutfak tezgahı nasıl temizlenir demeden önce bilmemiz gereken bazı ayrıntılar vardır.  son zamanlarda büyük yapılarda ve iş yerlerinde doğal taştan yapılmış granit tezgahlar kullanılmaktadır. Toplam 300’den fazla renklere sahip olan granit yapısı vardır. 

Mutfaklarda kullanılan  Granit yapılarının temizliği renklerine göre zor olabilir. Baltic brown, Azul platino, Cafe Brazil  en çok kullanılan renklerdendir.

Eğer bir yapay Granit veya doğal taştan oluşmuş Granit tezgaha sahipseniz doğru yerdesiniz demektir. Bunların nasıl temizlendiği bu yazımızda mevcuttur.

Granit Mutfak Tezgahı Nasıl Temizlenir, Nereden Başlanılır ?

Renkleri, taş yapısı gibi faktörler temizlikten  önce incelenmelidir. Şık yapıları ile bilinen evimize, iş yerimize göz dolduran tasarımları ile bilinirler. Ilk başta mutfakta en dikkat çeken yer tezgahlar olduğu için mimarlarda Siyah veya beyaz Granit tezgah üretmeye devam etmektedirler. Hem lekesi az gözüken siyah granit mutfak tezgahlarının nasıl temizlenmesi merak ediliyor. Siyah olması önemli değil, önemli olan bizlere zarar verecek sararmış  veya kireç tutmuş lekelerin yok olmasıdır.

Ayrıca bir granit tezgahı hali hazırda satın aldıysanız renk ve desen yanında cila kalitesine de baktırmanız gerekiyor. Cilalama oranı % 60 oranında olması gerekiyor. Bir granit tezgah satın alıyorsanız ilk başta yapmanız gereken bir Gloss metre ile ölçüm yaptırmanızdır. Bu özelliklerin kalitesiz olması durumunda soyulma veya renk atma gibi sorunların ortaya çıkacağı kesindir. Sağlam bir taş ile yapılmış tezgah hem temizleme de hem de uzun süre kullanımda sizi memnun edecektir.

Başlamadan önce zemini mutlaka ıslatın. Ve 5 dakika kadar ıslak kalan zemindeki yağ, yanıklar, sararan ve yemek atıkları yumuşayacaktır.

Diğer önemli ayrıntılarını tek tek anlatarak, granit mutfak tezgahı nasıl temizlenir, sorusunun cevabını bulmuş olacağız .

Yapay ( Quartz ) ve Doğal Granit Tezgah Temizliği

Mutfak tezgahlarının en çok maruz kaldığı kimyasallar, çamaşır suyu, deterjan, lavabo açıcı sirke ve bulaşık deterjanı gibi maddelerin bu yapılar üzerinde bıraktığı etkiler nelerdir ? Birçok  açıdan sağlığa zararlı olan, bu kimyasalların yapay yani suni granite verdiği zarar daha fazladır. Lavabo açıcı ve deterjan her iki üründe de uzun süre kalıcı olmaktadır. Yani kuruyan deterjan ve sabun gibi maddeler sağlığımıza büyük zararlar vermektedir.

Her iki yapıda da kimyasal kullanarak silme işlemi yapılıyorsa yanlış bir yoldasınız. Bu yapılar üzerinde kesilen herhangi bir malzemenin ( limon, domates ), kimyasallara daha çok barınak yaratılır. Mermerden daha sağlam ve dayanıklı olan doğal taş yapılar, maalesef temizlikte doğru taktikler uygulanmadığı sürece aynı özelliğe sahip olurlar. 

Siyah Granit Tezgahı Nasıl Temizlenir ve Parlatılır ?

Ev dekorasyonunun çokça kullanıldığı  bu yapının elbette kolay temizlik yöntemi  vardır. Günlerce yemek pişirilen ve içeceklerin boy gezdiği tezgahlar zamanla bozulur. Ayrıca sararmış ve kireç tutmuş siyah mutfak tezgahları, renklerinden dolayı bunları belli etmezler. 

Granit tezgah temizleme
Granit tezgah temizleme – Doğal granit taş

Sizlere temizleme kullanacağınız en büyük malzemeyi söylemek isterim. Hipoalerjenik malzemeden yapılmış Aqua magic nevrünlü bez, bütün kiri emerek bakterileri ve gözle görülmeyen lekeleri yok ediyor.

Bildiğiniz üzere deterjan ve türevleri ile granit mutfak tezgahı temizleme yapılırsa deride tahrişe neden olmaktadır. Hipo ürün ise alerjik reaksiyonlara sebep olmamakla birlikte, daha sağlıklı bir yaşam sunmaktadır. Kullandığınızdan itibaren yüzeyde hiçbir leke bırakmaz. 

 Parlatma ve cilalama özelliği de bulunan  nevrünlü bez hiçbir kimyasala gerek olmadan suyun gücünü kullanmaktadır. Daha fazla cilalama ve kurutma isterseniz absolute aqua ürününe göz atmanızı isteriz. 

Diğer aşındırıcı mikrofiber bezler kullanmaktan kaçınmalısınız. Nedeni ise sert ve lif oranı yüksek malzemelerden yapılır. Bu nedenle bitki kökleri içeren bezler mikrofiber gibi değildir.

izopropil alkol

Günümüzde kullanılan doğal temizleme ürünleri ( limon, sirke, amonyak, karbonat veya beyaz sirke ) asitten oluşmaktadır. Bu tür ürünler siyah granitin taş yüzeyine zarar vermektedirler. hem

Granit Tezgah Yüzeyi ve Kireçli Zemininin Temizlenmesi

Yüzeylerin iyi bir şekilde temizlenmesi için yapmanız gereken küçük dokunuşlar olacak. Kolay ve uygulaması basit bir işlemden ibarettir. Genelde çoğu mutfak tezgahı temizlemede kireçler için izopropil alkol kullanılır. Nedeni ise, çizilme ve yıpranma olmaması için bir nevi maske görevi gördüğü söylenmektedir. Bunu kullanmak tamamen sizlere kalmış bir durumdur. Çizmeyi önler ama sararmalara ve kireçleri tam anlamıyla temizleme sağlamayabiliyor.Yukarıda bahsettiğimiz, özel nevrünlü bez ise tamamen doğal bir koruma sağlar. 

Kullanması çok basittir. Yapmanız gereken ;

  • Ufak bir kovaya su doldurun .
  • Bezi ıslatın ve sıkın .
  • Sert tarafı ile kireçlenmeleri silin .
  • Yumuşak tarafı ile yüzeyleri silin.

Kesinlikle Hidrojen peroksiti granit tezgahları silmede kullanmayın . Tezgah yüzeylerindeki yağ oranını azaltmaya yardımcı olsa da kimyasalların zararlarından koruyamayacaktır. Eğer mutfağın dekoruna ve görünüşüne önem veriyorsanız granit mutfak tezgahı nasıl temizlenir sorusuna başka cevap aramazsınız. 

GreenwayMy Temizlik

Kimyasalsız Temizlik ürünleri- Greenway

2 Comments

Fikrinizi buraya yazın

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.